Klinkier ceramiczny to zapewnienie odporności i rzetelności. Czy wiesz czemu? Poznaj jego atrybuty

Klinkier ceramiczny to materiał ceramiczny o czerepie spieczonym, bez atrybutów jednakże zeszkliwienia powierzchni. Otrzymuje się je przez wypalanie glin wapienno-magnazjeowych, wapienno-żelazistych czy żelasistych. Temperatura tego typu wypalania wynosi od tysiąc do 1300 stopni Celsjusza. Klinkier jest wykorzystywany szczególnie w produkcji dachówek, cegieł i płytek. Każdy z wyrobów klinkierowych jest odporny na mróz i nasiąkliwości do 6 procent.

ściana z cegły klinkerowej

Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Spośród produktów klinkierowych można wymienić cegłę budowlaną klinkierową. Jest to produkt o takich samych wymiarach jak cegła zwykła pełna. Wyrabiana jest z otworami lub jako pełna, chociaż można spotkać też inne wymiary. Jej właściwości szczególnie to przede wszystkim twardość, mniejszy stopień nasiąkliwości niż cegła licowa i spora wytrzymałość. Taka cegła (www.olszewscy.org.pl/realizacje.htmltrwała cegła z fugą) drogowa służy do budowy nawierzchni dróg, ale także placów fabrycznych, parkingów. Elewacje z cegły klinkierowej zaliczyć możemy do najbardziej profesjonalnych, bardzo cenionych. Nie na darmo, są niezwykle trwałe i ponadczasowe. Dodatkowo odznaczają się wysokimi walorami estetycznymi, a też parametrami technicznymi. To wszystko sprawia, iż stosowane są od lat. Cegły klinkierowe plasują się na samym szczycie w rankingu cegieł elewacyjnych (więcej informacji www.budogram.pl/porady/ceramika-budowlana-korzysc możesz dowiedzieć się właśnie tu). Żeby je zrobić stosuje się tylko najwyższej jakości sezonowane gliny. Nie wypala się ich, lecz poddaje się je spiekaniu w temperaturze 1100 stopniu Celsjusza.

To powoduje, że odznaczają się bardzo dobrą twardością. Na rynku oferowanych jest duża ilość cegieł elewacyjnych. Najważniejsza różnica między nimi to kolor, faktura oraz kształt. Kolorystyka zależy od sposobu wypalania i rodzaju surowca. Można wyodrębnić cegły żółte, brązowe, czerwone, białe i szare. Każda z wymienionych barw jest naturalna. Jednakowoż najczęściej używanym jest kolor czerwony, lecz w różnych odcieniach, na przykład ciemnowiśniowy, burgund czy cynober. Wspaniale pasują do drewnianej okładziny, jasnego tynku czy czerwonej dachówki.