Jaka kuchnia – zamknięta czy otwarta?

Urządzając mieszkanie często zastanawiamy się, co będzie lepsze – kuchnia zamknięta czy może otwarta. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety a decyzja zazwyczaj zależy od wielkości mieszkania oraz przyzwyczajeń domowników. Decydując się na kuchnię otwartą bądź zamkniętą pamiętajmy, aby była ona funkcjonalna, a także spełniała oczekiwania mieszkańców.

Jeżeli uwielbiają oni gotować a pomieszczenie nie grzeszy wielkością, to nie ma się czego obawiać, ponieważ istnieją rozwiązania umożliwiające jej funkcjonalne zagospodarowanie. Z kolei singiel bez smykałki do gotowania nie powinien planować aranżacji ogromnej kuchni ze sprzętem z najwyższej półki.

kuchnia

Kuchnia kuchnia w bloku otwartaKuchnia otwarta na salon dla jednych jest sposobem na stworzenie przestronnego wnętrza, dla innych koniecznością, która powiększy wizualnie wnętrze. Na takie rozwiązanie z pewnością zdecydują się osoby, które lubią spędzać czas z innymi a życie rodzinne toczy się głównie w tym miejscu. Warto zadbać, by kuchnia wizualnie pasowała do stylu całego domu. Niekiedy wystarczą same dodatki, aby uzyskać niepowtarzalne i wyjątkowe wnętrze.

Często spotykanym rozwiązaniem jest oddzielenie salonu od kuchni niewielkim barkiem lub roboczym blatem. Takie rozwiązania nie tylko optycznie podzielą wnętrze, ale także wzbogacą kuchenną zabudowę o dodatkowe miejsce, przydatne podczas przygotowywania posiłków.

kuchnia

Należy także wiedzieć, że w kuchni otwartej wszystkie sprzęty powinny być zabudowane. Dobrze, by kuchenna zabudowa była atrakcyjna i pasowała do wystroju salonu.

Polecamy:

Kuchnia otwarta na salon to także alternatywa dla małego i ciasnego pomieszczenia. Czasem wystarczy wyburzyć część ścian, aby malutka kuchnia nabrała przestrzeni.

Niestety takie rozwiązanie posiada także wady. Jednym z nich jest przenikanie zapachów do pokoju. By gościom nie towarzyszył zapach gotowanego bigosu lub smażonych placków, warto zainwestować w dobry okap kuchenny. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę nie tylko na wydajność sprzętu, ale także jego głośność.Należy się liczyć z tym, że całe kuchenne zamieszanie będzie widoczne z salonu, dlatego należy pamiętać sprzątaniu po każdym posiłku.

kuchnia

Kuchnia zamkniętaAranżacja kuchni zamkniętej nie należy do skomplikowanych zadań, jeżeli pomieszczenie na nią przeznaczone jest duże i jasne. Dobrze, aby było na tyle duże, żeby bez problemu pomieściło nie tylko niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego, ale także niewielki stół. Zamknięta kuchnia (http://ps-meble.pl/meble-kuchenne/) jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które często przygotowują posiłki. Ponadto oddzielna kuchnia daje możliwość urządzenia jej w dowolnym stylu, nawet różniącym się od całego wystroju mieszkania.

kuchnia

kuchnia
Wadą kuchni zamkniętych może być fakt, że nie będziemy wiedzieć, co się dzieje w salonie. Ponadto może także zabraknąć nam powierzchni do przechowywania i znacznie trudniej będzie ją wygospodarować. Jeżeli jest to kuchnia otwarta, to trudno będzie ją wietrzyć, dlatego w takim wypadku przyda się bardzo wydajny okap.

kuchnia

kuchnia