Budowanie domu – planowanie kolejności – od czego trzeba rozpocząć?

Każdego, kto kto ma zamiar zbudować dom, czeka przygotowanie gruntu pod wykonanie nowego obiektu. Jak przygotowuje się teren pod budowę oraz w którym momencie można rozpocząć prace? Konieczne jest wykonanie kilku czynności.

budowa domu

Autor: Wolf System Sp. z o.o.
Źródło: Wolf System Sp. z o.o.
Na ogół obszar na którym ma stanąć dom nie jest zabezpieczony, rosną na nim krzewy, drzewa a także trawa, przeważnie nie ma też podłączonych mediów. W celu by budowa domu przebiegała szybko i bez przeszkód, warto odwrócić ten stan rzeczy.

Może Cię też zainteresować –

Przede wszystkim musimy naszą działkę ogrodzić. Uchroni to robotników przed potencjalnymi przykrymi sytuacjami, np. wpadnięciem do wykopu. Ogrodzenie da pewność i płyty wermikulitowe nam, właścicielom gruntu. Obce osoby mają wtedy utrudniony dostęp do inwestycji. W ten sposób chronione są materiały i sprzęty składowane na placu budowy.

Budowa domów wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego, dlatego, aby prowadzić dalsze prace należy zapewnić właściwy drogę dojazdową na plac budowy, z racji iż ciężki sprzęt powinien mieć zapewniony sprawny dojazd na działkę. Warto utwierdzić wjazd za sprawą płyt lub kruszywa. W czasie robót, ekipy potrzebować będą prądu, wody oraz kanalizacji. Trzeba w tym wypadku zapewnić dostawę tych mediów. Wskazane jest również postarać się o miejsce do przechowywania materiałów wrażliwych na niekorzystne warunki atmosferyczne. W tym wypadku przyda się np. garaż blaszany, który po zakończeniu prac można przeznaczyć na np. narzędziownię – [www].

budowa domu
Aby nie wejść w konflikt z prawem już na samym początku prac, musimy postarać się o pozwolenie na budowę oraz poinformować Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego o swych planach. Wszelkie prace na terenie budowy, możemy zapoczątkować dopiero po 7 dniach od złożenia zawiadomienia o zamiarze rozpoczęcia budowy.

I oto nastaje ten moment, gdy mamy już przygotowaną działkę, oryginalny projekt domu, otrzymaliśmy pozwolenia. Czas więc na pierwszy etap budowy wymarzonego domu – roboty ziemne i fundamentowanie.