Profesjonalne usługi inżynierskie – jakie rzeczy warto wiedzieć odnośnie tematu?

Obliczenia MES to innymi słowy obliczenia Metodą Elementów Skończonych. Jest to w ostatnich latach co raz bardziej powszechne narzędzie stosowane obliczeniach inżynierskich. Główną możliwością, jaką daje nam zastosowanie tej metody jest możliwość przekształcenia zbioru równań różniczkowych, które opisują określone medium ciągłe na system równań nieliniowych. Początki stosowania tego typu sposobu obliczeń datuje się na rok tysiąc dziewięćset czterdziesty szósty, w którym to powstał pierwszy komputer ENIAC.

obliczenia

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com
Już w latach osiemdziesiątych używano metody elementów skończonych w celu rozwiązania problemów liniowych typowych dla obiektów jednowymiarowych a także dwuwymiarowych. W miarę upływu lat zaczęto także stosowanie wspomnianej metody obliczeniowej do rozwiązywania problemów obiektów trójwymiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się metodę elementów skończonych bardzo często do obliczania wytrzymałości konstrukcyjnych. Za pomocą powyższej metody mamy możliwość symulowania odkształcenia, naprężenia i odkształceń konstrukcji, ponadto możemy obliczyć przepływ cieczy lub przepływ ciepła.

Jeśli znajdziesz w tym tekście coś ciekawego dla Ciebie, to bez wahania zbadaj obowiązkowo także tamto opracowanie – tam też zobaczysz dużo interesujących wiadomości.

Innym obiektem badań są maszyny, tutaj mamy możliwość obliczenia ich statykę i dynamikę. Inną możliwość zastosowania metody elementów skończonych jest także korzystanie z niej podczas pomiarów elektrostatycznych oraz elektromagnetycznych oddziaływań.

urządzenia pomiarowe

Autor: Chriſtopher Chen
Źródło: http://www.flickr.com

Przedsiębiorstwa mające w swojej ofercie usługi inżynierskie na wysokim poziomie specjalizują się w takiego rodzaju pomiarach. Analizy symulacyjne są bardzo istotne dla pokaźnej części gospodarki. Przykładem zastosowania MES może być taka branża jak górnictwo, gdzie mierzone są ustroje nośne maszyn. Następne zastosowanie odnajdziemy z przemyśle energetycznym do pomiarów wytrzymałościowych wszelkiego rodzaju kotłów, instalacji przemysłowych i innych. Adekwatna sytuacja ma miejsce w przypadku kolei, gdzie siły działające na obiekty są bardzo duże i skomplikowane. Na komes.pl więcej informacji na temat analiz MES.

Metoda Elementów Skończonych MES aktualnie jest dość powszechną usługą, umożliwiającą przeprowadzenie wyjątkowo złożonych obliczeń na etapie symulacji, przez co mamy możliwość przeprowadzenia bardzo szczegółowej analizy obiektu oraz jego reakcji pod wpływem działających na obiekt sił. Oprócz pomiarów metodą elementów skończonych przedsiębiorstwa specjalizujące się w przeprowadzaniu wysokiej klasy badań inżynierskich mają w swojej ofercie inne usługi, takie jak obliczenie wpływu pulsacji ciśnienia w układach hydraulicznych i innych. Pulsacja ciśnienia, pomiary drgań i przyspieszeń, czy też pomiary tensometryczne to podstawowe usługi, jakie świadczą takiego rodzaju firmy (tutaj więcej).