Osłony dymowe, rozwiązania ppoż

W ciągu normalnego dnia nie myślimy o tym, że ważne są pewne zabezpieczenia w momencie wybuchu pożaru. Nie rozmyślamy o tym, że na dachach zamontowano klapy dymowe, które mają odprowadzić dym oraz gorące gazy, które powstają w czasie pożaru. Gdy jednak mamy spędzać sporo czasu w jakimkolwiek budynku, to trzeba zwrócić uwagę na to, czy budynek jest właściwie zabezpieczony.

Ogólnie jest tak, że nim jakikolwiek budynek zostanie przekazany do użytku musi zostać sprawdzony przez strażaków. Jeśli nie będzie zgody od straży pożarnej to budynek nie będzie mógł zostać otwarty dla większej ilości osób. Dlatego dobrze już na samym początku wszystko zaplanować, bo inaczej otwarcie budynku okaże się niemożliwe. Co pewien czas budynek jest sprawdzany czy ciągle wszystko z nim jest okej, czy może jednak trzeba byłoby coś zmienić.
Strażacy parają się trudnym zajęciem, bo nigdy nie wiedzą, czy dadzą radę wszystkich uratować i czy oni sami przeżyją. Bo ogień(zobacz gaszenie serwerowni) jest żywiołem, który trudno opanować. Ale w nowo powstających budynkach wiele zabezpieczeń daje o niebo więcej opcji. Pozwalają one szybciej opanować ogień. Nie wszystko zostanie strawione przez płomienie i da się prędzej ogarnąć to, co zostało zniszczone.

Kiedy rozmyślamy o pożarach to od razu rozmyślamy o tym, że mogą być ofiary i że kiedy wszystko jest w porządku z zabezpieczeniami ppoż to nie miałaby miejsca taka sytuacja – dużo więcej informacji pod adresem . Jednak prawda jest taka, że zdarza się, iż z winy człowieka może dojść do zaprószenia ognia. Nie oznacza to jednak, że ktoś jest piromanem i specjalnie doprowadził do pożaru. Z tego powodu tak istotne jest żeby w danym miejscu były odpowiednie zabezpieczenia ppoż. Na tego typu zabezpieczenia składa się m.in. dobrze oznaczona droga ewakuacyjna. Do tego powinny być też klapy dymowe w dachu jak również gaśnice na wszystkich piętrach. Powinny również być zawieszone instrukcje zachowania w czasie pożaru.
A najistotniejsze jest by wszyscy pracownicy zapoznali się z normami BHP w konkretnym miejscu. Nie powinniśmy tego zaniedbywać, bo gdyby doszło do bardzo trudnej, niespodziewanej sytuacji, tego typu wskazówki mogą okazać się konieczne. Chociaż tak naprawdę najlepiej byłoby gdybyśmy nie musieli korzystać z tego typu wiedzy.

Zresztą nigdy tak naprawdę nie mamy pojęcia w jaki sposób człowiek zachowałby się w tak strasznej sytuacji, bo stres może zamazać wiedzę jaką posiadamy – czytaj więcej o automatyce przemysłowej.