Jakie jest zastosowanie granitu? W jakich górach można spotkać ten surowiec w sporych ilościach? Jaką skałą jest ten surowiec?

Kamień jest często stosowanym materiałem w budownictwie. Wykorzystywane są najróżniejsze jego rodzaje. Z pewnością również wiele ludzi słyszało o granicie oraz spotkało się z wykorzystaniem praktycznym.

Biokominek Tetris marki Horus

Autor: Horus
Źródło: Horus
Granit to skała jawnokrystaliczna, która występuje w różnych rodzajach jak i barwach przykładowo jasnoszary czy biały. W naszym kraju powszechnie można spotkać go w Tatrach albo Karkonoszach. W związku z tym, iż jest to jedna z najbardziej pospolitych skał magmowych znalazł on szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Jak potrzebujemy większe ilości takiego surowca to hurtowania granitu jest pomysłem aby nabyć surowiec w dobrej cenie.
Granit najczęściej wydobywany jest w większych blokach, co daje możliwość obróbki oraz wykonywanie z niego bardzo dużych przedmiotów. Granitowe nagrobki są bardzo popularne. Niejeden zakład obróbki kamienia ma w ofercie właśnie tego typu rzeczy- sprawdź informacje. Te spore bloki łatwo się tną oraz polerują, z tego powodu materiał ten po wcześniejszym wykończeniu wygląda naprawdę atrakcyjnie. Granit jest niezwykle wytrzymały, z tego względu wykorzystywany jest na schody (zobacz schody) czy posadzki. Jest w stanie przetrwać bardzo długi czas w świetnym stanie. Nawet, jeśli jego wygląd troszkę utraci z wcześniejszego blasku, to szybko można przywrócić go do pierwotnego stanu. Szlifować granit możemy sporo razy i daje to wciąż świetne efekty.

Materiał ten wykazuje się dużą kwasoodpornością, z tej przyczyny nie tak łatwo jest go zniszczyć. (zobacz www) Ciekawe jest wykorzystanie granitu w dyscyplinie, jaką jest curling, to z granitu wszak wykonuje się kamienie do curlingu.