Toaleta z oknem – aranżacja wnętrza.

Jeżeli mamy okno w toalecie, projekt aranżacji powinien przewidywać takie rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, aby pozostawić do nich swobodny dostęp. Tymczasem w małych toaletach często pozostają one w konflikcie z oknem. Oświetlona dziennym światłem i oprócz tego wentylowana – taka jest łazienka z oknem o stosownej wielkości i we właściwym miejscu. Niestety często planując aranżację, nie pamięta się o podstawowych zasadach projektowania wnętrz i zdarza się np., że zastawia się okno w łazience – kabiną.

Łazienka z oknem

Autor: ROGALA
Źródło: ROGALA
Nie jest to pomyślne rozwiązanie – zimą w kabinie prysznicowej może być naprawdę chłodno, latem będziemy pozbawieni dodatkowej wentylacji. Wanna ulokowana pod oknem utrudni jego otwieranie i mycie. Okienko nad umywalką nie pozwoli nam powiesić nad nią lustra. Można to w porę przewidzieć, uważnie oglądając projekt. Trzeba pamiętać, że okno dzieli ścianę. Ważne, jak – ile zostanie miejsca pomiędzy oknem a narożnikiem łazienki. Kłopot może się pojawić w wąskich łazienkach, gdzie urządzenia sąsiadują z oknem – w odnośnik.

Jeżeli przy ścianie z oknem ma stanąć kabina prysznicowa, minimalna odległość do narożnika wynosi 80 cm – będzie to jednak bardzo mała, a zatem niezbyt wygodna kabina. Na ustawienie umywalki potrzeba co najmniej 55 cm.http://www.brumet.com.pl/oferta/stoly-nierdzewne.html (więcejna ten temat: BRUMET >> rekomendowana strona)Jeśli obok okna w łazience trzeba umieścić sedes, musimy zostawić 60 cm. Szerokość niezbyt dużej wanny to 70 cm, większa i dłuższa będzie miała 85-90 cm – tyle miejsca trzeba, aby usytuować wannę prostopadle do ściany z oknem, zachowując przy tym swobodny dostęp. Urządzenia mają różne wymiary oraz kształty, więc planując umieszczenie wanny lub umywalki przy ścianie z oknem, można wybrać najodpowiedniejszy model.

W małej łazience okno montuje się często wysoko, tak aby można było ustawić pod nim wannę albo sedes. Małe okno pod sufitem wpuści wprawdzie do łazienki trochę dziennego światła, lecz dostęp do niego będzie utrudniony.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Więc czytaj tutaj więcej (http://tablicowo24.pl/kategorie/gabloty/gabloty-korkowe/), na co masz chęć na kolejnej stronie, którą z radością dla Ciebie opracowaliśmy.

Od tego, jak wysoko znajduje się dolna krawędź okienka, zależy to, czy można pod nim zamontować któreś z urządzeń sanitarnych. Trzeba pamiętać że standardowe wanny posiadają wysokość 60 cm. Parapet okna powinien więc być na pewno powyżej 60 cm od podłogi.

Umywalkę instaluje się na wysokości 85 cm od poziomu podłogi, zatem parapet okna powinien być wyżej. Umieszczenie go na wysokości 130- -150 cm umożliwi swobodne spoglądnie przez nie na zewnątrz. Sedes pod oknem najwygodniej będzie umieścić, jeżeli dolna krawędź okna wypadnie powyżej 130 cm od poziomu podłogi. Wielkość jak i usytuowanie okna w łazience wpływa na usytuowanie urządzeń sanitarnych – jednakże w dobrze wykonanym projekcie toalety – okno nie ogranicza możliwości wygodnej aranżacji.