Ogrzewanie domu gruntową pompą ciepła – popularna recepta na niskie rachunki

Efektywne metody ocieplania mieszkania to wciąż temat, który nie jest jeszcze w pełni opisany. Każdy planuje przyoszczędzić, a zarazem cieszyć się ciepłem w pomieszczeniach nawet podczas lodowatych zim. Jednym z polecanych sposobów zdaje się być wykorzystanie pomp ciepła, które ogrzewają powierzchnię mieszkalną poprzez pobieranie ciepła z gruntu, powietrza lub wody.

Pompa ciepła

Autor: Junkers
Źródło: Junkers
Działanie innowacyjnych pomp jest dziś w pełni zautomatyzowane, niesprawiające kłopotów i opłacalne. Pompy ciepła gruntowe, analogiznie jak te nagrzewające ciepłem z powietrza lub zbiornika wodnego, są ładowane energią elektryczną, także decydowanie się na wykorzystanie takiego sposobu ocieplania mieszkania powinno łączyć się z decyzją o większym zużyciu energii elektrycznej.

Należy jednak zaznaczyć, że pobór ten jest dużo mniejszy aniżeli w przypadku analogicznych grzejników lub pieców elektrycznych, które bywają jednocześnie mniej opłacalne niż pompy. Jest więc to pozytyw przemawiający na korzyść takiego zastosowania.

Następną wartością jest fakt, że pompy ciepła gruntowe nie wymagają żadnego paliwa, co przekłada się na to, że nie wytwarza gazów spalinowych i nie przysparza kolejnych problemów, np.

Jeśli zainteresował Cię ten materiał, koniecznie zobacz jeszcze ten link! To świetna oferta i tutaj znajdziesz szczegółowe informacje.

tych związanych z systemem wentylacji. Rozważając wszystkie owe aspekty nie można nie zauważyć, że pompa ciepła to wyjątkowo warta uwagi lokata kapitału na lata – więcej o pompach ciepła.

COP to parametr, który pokazuje opłacalność pompy ciepła.

Jeżeli masz zamiar uzupełnić swą wiedzę w tej tematyce, to czytaj tu Nadzór inwestorski kolejne treści. Trzeba wejść w ten link.

Dzięki niemu da się określić, czy montując pompy ciepła gruntowe, powietrzne lub wodne mamy możliwość sporo zaoszczędzić.

Pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
COP to stosunek liczby energii pobieranej do urządzenia grzewczego do wielkości zaabsorbowanej przez pompy ciepła gruntowe energii elektrycznej. Można w ten sposób wyliczyć jaki jest nakład pieniężny dostarczenia określonej ilości ciepła przez urządzenie. Im mniejsza jest różnica temperatur pomiędzy miejscem, z którego pompa odbiera ciepło, a temperaturą, do jakiej urządzenie się podgrzewa, tym wyższa jest efektywność.

Temperatura, jaka jest konieczna do funkcjonowania systemu, to czterdzieści stopni Celsjusza, a więc niewiele. Reasumując wszystko jest zależne od temperatury ośrodka, skąd absorbujemy ciepło – im jest większa, tym większy współczynnik COP, a zarazem niższy koszt ogrzewania.