Dzięki różnego rodzaju kruszywom drogowym taksówkarze mogą mknąć nie tylko autostradami, ale również pobocznymi drożkami

Drogi fantastycznej jakości i co najważniejsze, darmowe są marzeniem polskich szoferów. O ile z opłatami za przejazd niewiele da się zrobić – jak informują media, przejazd najbardziej ruchliwymi autostradami będzie coraz droższy, o tyle w przypadku dziurawych dróg nie jesteśmy zupełnie bezbronni. W przypadku naruszenia stabilności podwozia na zdezelowanej drodze wojewódzkiej jesteśmy w stanie dochodzić swoich praw przed sądem i żądać odszkodowania za poniesione szkody.

kruszywa drogowe

Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com
Szoferzy próbują odpowiedzieć na zapytanie, dlaczego polskie drogi są w tak opłakanym stanie. Czasami winą za taki stan rzeczy trzeba obarczyć procedurę przetargową, która zakłada, że wykonawcą zostaje oferent proponujący najniższą cenę za wybudowanie nowej drogi bądź reperację tej starej. Tymczasem klucz do sukcesu tkwi także w materiałach dobrej jakości, a te, jak powszechnie wiadomo, tanio nie kosztują.

Jednym z podstawowych surowców wymaganych do produkcji nawierzchni pozostają kruszywa drogowe. Zazwyczaj kojarzymy je z kamieniami, które wysypuje oraz ugniata się jeszcze przed położeniem asfaltu.

Zaabsorbował Cię opisywany artykuł? Zobacz i sprawdź wodomierze wielostrumieniowe szybko, tutaj jest coś, co prawdopodobnie również Ci się spodoba.

Dzięki takiemu a nie innemu zabiegowi podłoże jest odpowiednio twarde, żeby mogły później jeździć po nim wielkie ciężarówki. Taki budulec jest transportowany przez wywrotki, a następnie równomiernie rozprowadzany przy użyciu ciężkich maszyn. Mało kto uświadamia sobie, że kruszywa drogowe nie ograniczają się jedynie do całkiem wielkich kamieni, ich

kruszywa drogowe

Autor: thisisbossi
Źródło: http://www.flickr.com

asortyment jest o dużo bogatszy niż należałoby się spodziewać.

Warto pamiętać, że niekiedy buduje się drogi nie tylko asfaltowe, ale także szutrowe, które potem służą mieszkańcom wsi oraz motocyklistom. Tego typu nawierzchnie mogą równie dobrze zostać zbudowane tak w terenie zamieszkałam, jak i na obszarach lasów. W takim przypadku oprócz grubego kruszywa wykorzystywany w trakcie budowy jest też o wiele drobniejszy surowiec.

Niewiele obywateli wie, że kruszywa drogowe wchodzą również w skład samej nawierzchni.

Zaintrygowały Cię treści zawarte w tym tekście? Jeżeli tak, to czytaj także brama panelowa przesuwna 6m podobne informacje, dotyczące tego tematu. Zachęcamy Cię do przeczytania do następnej witryny.

Do asfaltu, który pozostaje spoiwem dodaje się różnego gatunku kruszywa – jakie kruszywa wykorzystuje się w budownictwie. A do nich możemy wliczyć przykładowo tłuczeń oraz żwir. Firmy proponujące tego typu produkty przedstawiają na swoich witrynach internetowych dokładne informacje na temat rzeczonego asortymentu. W razie niejasności zawsze można się zwrócić do sprzedawcy z prośbą o pomoc w wybraniu najlepszego kruszywa.