Jak jest wykorzystywana wentylacja w budynkach, jakie są różnice pomiędzy wentylacjami mechanicznymi i grawitacyjnymi

Do wygodnego mieszkania potrzeba kilku elementów, którymi na szczęście obecnie możemy całkiem dobrze sterować. Przede wszystkim w domu powinno być wystarczająco ciepło, to zapewni instalacja grzewcza, albo podpięta do sieci ciepłowniczej, albo wykorzystująca domowe urządzenia. Ważne jest również zagwarantowanie odpowiedniej jakości powietrza, musi być ono świeże i mieć należytą wilgotność.

system wentylacji

Autor: Kecko
Źródło: http://www.flickr.com
Tu bardzo często używa się specjalnie zaprojektowane układy wentylacyjne, powoli w nowoczesnym budownictwie stają się standardem, a nie, jak było to jeszcze niedawno, jakimś luksusem.

Wiele osób nie angażuje się specjalnie w problem wentylacji wnętrza, są oni zdania się, że otworzenie okien załatwi całą sprawę. Lecz okna nie zawsze da się otworzyć, poza tym po ich zamknięciu powietrze kończy swój obieg, i chcąc mieć je odpowiedniej jakości należy jednak pomyśleć o odpowiednim układzie. O wentylacji dobrze jest myśleć już na etapie projektu, jeżeli jednak budynek już stoi, to też nie powinno być dużych problemów z jej wykonaniem – na szczęście montaż wentylacji z firmy CiK Wisniewski nie powinien być jakimś ogromnie skomplikowanym procesem i da się go bez żadnych problemów wykonać w już postawionych budynkach.

Współcześnie najpopularniejsze są dwie odmiany wentylacji, czyli mechaniczna i grawitacyjna. Wentylacja funkcje centrali wentylacyjnej grawitacyjna używa naturalne zjawiska fizyczne, obieg będzie się odbywał dzięki różnicy temperatur między powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym. Jeśli projekt takiej wentylacji zostanie właściwie wykonany, to będzie faktycznie charakteryzować się dużą skutecznością, ale do tego trzeba sporego doświadczenia i wiedzy. Wady tej nie posiadają układu które się opierają o układy mechaniczne, są one obecnie najczęściej używane w nowo projektowanych instalacjach. Obieg powietrza otrzymuje się dzięki użyciu wentylatorów, co całkowicie uniezależnia jej działanie od warunków na zewnątrz budynku. Instalacje tego typu są także dużo bardziej wydajne, a ogromnym ich plusem jest fakt, że nie ma dużych ograniczeń jeżeli będzie chodzić o poprowadzenie przewodów oraz rur w środku pomieszczeń.