Jak poprawić bezpieczeństwo osób poruszających się pieszo na drogach?

W grupie osób, które są naprawdę narażone na różnorodne zdarzenia na drodze znajdują się piesi. Zgodnie z podanymi statystycznymi w wypadkach najwięcej ginie właśnie osób, które korzystają z pasów. Duża liczba wypadków zdarza się na przejściach dla pieszych. Jak należy poprawić ich bezpieczeństwo?

wypadek na drodze

Autor: Helena Jacoba
Źródło: http://www.flickr.com
Uczestnikami wielu wypadków drogowych są piesi. Do sporej liczby zdarzeń z udziałem osób przechodzących dochodzi tak naprawdę na przejściach. Poczucie bezpieczeństwa pieszych jest dla wielu władz kwestią najważniejszą. Aby zwiększyć kompensatory tkaninowe osób poruszających się po chodnikach, a tak naprawdę dzieci i młodzieży już kilka lat temu wprowadzono obowiązek używania przez dzieci do lat piętnastu znaków odblaskowych (euroasfalt.pl/pl), jeśli ruszają się one po drogach po tym jak zrobi się ciemno. Dzięki znaczkom odblaskowym piesi są znacznie bardziej widoczni na drodze.

Od pewnego czasu w sporej liczbie miejscowościach pojawiły się nowe przejścia dla pieszych, czyli aktywne przejście dla pieszych. Używane aktywne przejście dla pieszych mają za zadanie chronić pieszego jeszcze nim odnajdzie się on na pasach – euroasfalt.pl/pl/category-product/bezpieczne-przejscia-dla-pieszych. Na nadzwyczaj niebezpiecznych przejściach zamontowane jest oświetlenie, na ogół typu LED, które idealnie oświetla samo przejście, jak też jego bliską okolicę. Na skutek tego piesi zbliżający się do przejścia i już na nim się będą znajdowały są lepiej widoczni dla osób prowadzących samochody.

Odblaski na drodze, których będą używały osoby piesze sprawiają, że po zapadnięciu zmroku są o wiele mocniej widoczni dla kierowców. Odblaski na drodze (euroasfalt.pl/pl/category-product/peo/) przyczyniają się do poprawienia bezpieczeństwa pieszych. Mimo, że obowiązek stosowania elementów z odblaskami został rozszerzony też na osoby dorosłe, pomimo że obowiązuje już od kilku lat, cały czas na polskich drogach po zmierzchu porusza się duża liczba pieszych bez danych elementów odblaskowych. Każda z tych osób powinna być świadoma, że nosząc elementy odblaskowe jest widoczna przez kierującego pojazdem kierowcę ze zdecydowanie większej odległości niż osoba, która takich elementów nie nosi. Im kierowca szybciej dostrzeże piesze, tym więcej czasu pozostaje mu na wykonanie przemyślanego manewru. Jeśli odpowiednio szybko zacznie zwalniać może takiego pieszego bez ryzyka ominąć.