Demontaż budynku – kiedy wymaga zezwolenia, zaś kiedy nie

Większość niedużych domów – poniżej ośmiu metrów – możemy rozebrać bez konieczności uzyskania zezwolenia na rozbiórkę, wtenczas starczy wyłącznie zgłoszenie faktu przeprowadzenia robót.
Jednak w niektórych przypadkach zmuszeni będziemy uzyskać zezwolenie.

wyburzenia wrocław

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Dom w amarantusach

Autor: Biuro Projektów ARCHON+
Źródło: Biuro Projektów ARCHON+
Kiedy możesz zacząć prace rozbiórkowe? W jakich wypadkach musimy postarać się o pozwolenie, a w jakich wystarczy zgłoszenie informujące należyte organy o chęci demontażu? Demontaże obiektu bez uzyskania wcześniejszego zezwolenia można dokonać w wypadku domków, jakie nie zostały wpisane do rejestru zabytków i nie są objęte osłoną konserwatorską oraz dodatkowo ich wielkość nie przekracza ośmiu metrów jak też odległość od krawędzi działki do obiektu jest nie mniejsza aniżeli połowa wysokości domu.

Nie wystarcza Ci ten krótki artykuł zamieszczony w tym serwisie? Nie przejmuj się i sprawdź więcej instalacje alarmów gdańsk tutaj, odnajdziesz tam tego typu informacje.

Demontaż bez pozwolenia możliwy będzie też w przypadku tych obiektów, co do jakich nie ma niezbędności uzyskania zezwolenia na budowę – pod warunkiem, iż nie będą one wpisane do rejestru zabytków ani objęte ochroną konserwatorską. Ażeby dokonać rozbiórki tychże budynków trzeba wpierw zameldować chęć rozbiórki należytym organom. Zgłoszenie to musi zawierać wiadomość o zakresie jak też sposobie planowanych prac. Czasami zdarza się, że organy mogą narzucić na właściciela obowiązek uzyskania pozwolenia na wyburzenia Wrocław nawet w przypadku obiektów, jakie spełniają wszystkie wyżej opisane warunki.

Rozbiórka domu – kiedy nieodzowne będzie pozwolenie? Zezwolenie na rozbiórkę należy uzyskać wtedy, kiedy budynek ma ponad ośmiu metrów, stoi w odległości mniejszej aniżeli połowa swej wielkości od granicy działki, jest wpisany na listę antyków albo podlega osłonie konserwatorskiej.

W pozostałych przypadkach konieczność uzyskania pozwolenia na wyburzenia Śląsk może pojawić się tylko wówczas, gdy rozbiórka domów może wpłynąć na pogorszenie stanu środowiska bądź gdy rozbiórka wymaga zachowania warunków, od których może być uzależnione prowadzenie prac.