Przestrzeń miejska stale staje się coraz piękniejsza

Polskie miasta zmieniły się nie do poznania. Może jeszcze jest sporo do naprawienia, ale porównajmy sobie szare, depresyjne miasta z dawnych lat. Ci których nie było wtedy na świecie powinni sprawdzić stare zdjęcia, by docenić, co udało się zrobić. Oczywiście, jak każda epoka, i aktualna pozostawi po sobie niezbyt chwalebne ślady.

miasto

Autor: renee.
Źródło: http://www.flickr.com
Powstało zbyt wiele mało gustownych budowli, miasta nie mają przemyślanego planu zagospodarowania przestrzennego, a co więcej w wielu miejscach jest najzwyczajniej brudno, gdyż nikt się nie troszczy o to, ażeby było trochę bardziej gustownie. Na szczęście to nie jedynie nasze zmartwienie.

W każdym kraju odnajdziemy ładniejsze i mniej gustowne miejsca. Możemy nawet stwierdzić, iż każde duże miasto poza pięknymi zabytkami, miejscami, które należy zobaczyć odznacza się również niezwykłą brzydotą. W każdym bowiem miejscu są okropne dzielnice, o które nikt się nie troszczy, do których turyści się nie zapuszczają. Kiedy wertujemy katalogi popularnych ośrodków miejskich, widzimy miejsca popularne, sławne, do jakich powinniśmy się wybrać nie zastanawiamy się nad całokształtem, tak więc łatwo można stwierdzić: ten Paryż jest cudowny.

miasto

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

A następnie już na miejscu jesteśmy zaskoczeni, że tak to miasto w niektórych miejscach się prezentuje. Można to porównać do oglądania fotografii cudownej dziewczyny. Zdjęcie zostało trochę ulepszone, upiększone specjalistycznym programem graficznym, widzimy się z nią na żywo i przeżywamy niemiłe zaskoczenie. Nie jest tak niezwykle, jak na zdjęciu

Nie możemy tego wymagać, nie ma miast perfekcyjnych, podobnie jak nie ma państw idealnych. Nasz kraj, jak inne kraje ma swoje minusy. Choć zaniedbane place ze zniszczonymi chodnikami zastąpiły skwery z zielenią i wyłożoną kostką brukową – czytaj całość tutaj, to dalej jest wiele do zrobienia. Wydaje się, że jednakże największą bolączką Polski w zakresie estetyki jest dość wczesne zachłyśniecie się różnorodnymi – szlachetnymi i kiczowatymi – wpływami.

Popatrzmy z jednej strony na dziedzictwo kulturowe: katedry, piękne budynki, a z drugiej na wzniesione w ich okolicy galerie handlowe i supermarkety. Obecnie, tego typu sklepy są trochę ładniejsze niż te tworzone w latach dziewięćdziesiątych, nie zmienia to jednocześnie faktu, że powstało ich zbyt dużo, co oznacza, że zostaną one w naszym krajobrazie już na zawsze. Może chociaż w niektórych miejscach uda się je zastąpić czymś ładniejszym, na to jednak potrzeba wielu lat, a może i kolejnych pokoleń.