Parę potrzebnych informacji na temat sprzętu do fotografowania, jak dobrać obiektyw do swojego aparatu.

Obecnie na rynku fotograficznego sprzętu popularne są dwie odmiany urządzeń. Do pierwszych się zaliczają są typowe kompakty, oferowane w bardzo dużej liczbie modeli. Da się zakupić niewielki, mieszczący się w każdej torebce aparacik, a można również zaawansowany model z potężnym zoomem. Charakterystyczną cechą tych aparatów jest pełna bryła, nie ma możliwości ich rozbudowania i wymiany poszczególnych elementów.

Cyfrówka

Autor: Falcon® Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną grupę aparatów stanowią lustrzanki cyfrowe. Są one znacznie bardziej profesjonalne od kompaktów, mają również dużo więcej możliwości i też koszt ich zakupu jest wyższy. Natomiast ich główną cechą jest modułowa budowa. Za robienie i obsługę zdjęć odpowiedzialne jest tak zwane body, lecz wszystkie pozostałe komponenty da się dowolnie konfigurować. Standardowo wybierając aparat dostaje się jakiś uniwersalny obiektyw, jaki niektórym w zupełności wystarcza do fotografowania, ale inni od razu rozglądają się za kolejnym. Będzie to wynikać z tego, że różne obiektywy są przeznaczone do różnych zdjęć, i chcąc wykonywać zdjęcia w różnych warunkach trzeba ich mieć parę.

W praktyce często się okazuje, że zakup lustrzanki to zaledwie wstęp do wydatków, szczególnie jeśli fotografia fotografia architektury warszawa miałaby się stać ogromną pasją. Chcąc mieć możliwość wykonywania fotografii w każdych warunkach należy w pewnej chwili jeszcze raz odwiedzić sklep fotograficzny i poszerzyć swój zestaw o parę różnych obiektywów – polecany sklep Sigma ProCentrum. Na pewno przyda się jeden do fotografowania z dużej odległości, jeden do zdjęć makro, a zapewne zastosowanie znajdzie także obiektyw szerokokątny. Tu przykładowo bardzo polecany przez miłośników fotografii jest model sigma 10-20 – więcej na ten temat. Pojawił się on w sklepach już parę lat temu, ale przez swoje doskonałe parametry i atrakcyjnej cenie bez przerwy jest dostępny w wielu dobrych sklepach fotograficznych. Obiektyw ten jest polecany do fotografowania wnętrz i plenerów, producent kieruje go do bardziej zaawansowanych zastosowań. Ale zupełni amatorzy pragnący robić ładne zdjęcia również będą z niego usatysfakcjonowani, gdyż fotografie zrobione za jego pomocą są naprawdę dobrej jakości.