Definicje, o jakich czasami nie mamy pojęcia. Zjawiają się w odpowiednim momencie, więc korzystnie je poznać

Nieznane terminy, pojęcia i definicje zjawiają się w naszym życiu a później o nich zapominamy. Niektórym należy poświęcić uwagę, inne nie są nic nie warte, najzwyklej pojawiają się jedynie na moment, więc błyskawicznie o nich zapominamy. Jednakowoż nawet takie „krótkie” pojęcia powinniśmy dokładnie poznać, ażeby zaplanowane zadanie, jak najlepiej wykonać. Nie obejdzie się w takim momencie bez dogłębnego poznania tematu, jego właściwości, wszystkich cech szczególnych.

Dość często to właśnie przy budowaniu domu jesteśmy wystawieni na poznawanie mnóstwa zupełnie nowych definicji, zagadnień i zależności.

Ruszaj do sedna i przeczytaj przykłady na omawiany temat na innych portalach – na pewno Cię wciągną kompletnie. Zobacz to koniecznie.

Aż zastanowienie bierze, że tak niewiele znaliśmy – takie mogą pojawić się w głowie myśli, kiedy każdy dzień zapewnia nowe pojęcia. W tym artykule powinniśmy skupić się na dwóch niezwykle ciekawych, aczkolwiek nieznanych pojęciach, jak badanie zagęszczenia gruntu i odwierty geotechniczne. Badanie gruntu pozwoli Ci określić czy wbudowane gruntu jest odpowiednie z założeniami projektowymi. W najczęstszych przypadkach dokonuje się określenia warstwy podłoża drogowego, a także chodników, fundamentów.

grunt

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com
Koniecznie trzeba dokonać tego zabiegu, bo dzięki temu zdefiniujesz, czy projektowe ustalenia są dokładne z rzeczywistym wbudowaniem gruntu (skorzystaj z pomocy ). Jeśli tak nie jest, możesz zawsze dogęścić grunt lub wykonać odpowiednie rozwiązania zastępcze, przykładowo stabilizację. Co ważne, brak tej kontroli to ryzyko, iż spotkają Cie szkody, które może wywołać przykładowo osiadający grunt. Podobnie konieczne są badania geotechniczne, zwłaszcza, gdy w planach jest podpiwniczenie budynku. Geotechnik dzięki temu może określić jaki jest poziom wody gruntowej, jednocześnie dokonać oceny, jakie są wahania aktualnego poziomu. te badanie w najwyższym stopniu się sprawdzają, gdy jesteśmy w stanie ustalić położenie i zarys przyszłego budynku. W tej sytuacji geotechnik całkowicie wie, w których miejscach powinniśmy dokonać odwiertów (zobacz: badanie vss).

Często jest tak, że działka jest na tyle duża, iż nie wiadomo, w którym miejscu stanie dom. W tego typu sytuacji niezbędne jest zrobienie większej ilości odwiertów, tak więc będziemy musieli więcej za ten zabieg. Mimo tego, trzeba tego dokonać, ponieważ wtedy prościej będzie nam podjąć decyzję, co dalej. Może tak być, że w jednym z obszarów fundamentowanie budynku będzie prostsze, w drugim trudniejsze.