Kolor elewacji – w jaki sposób wybrać należyty?

W zależności od odcienia elewacji budynek może wywoływać wrażenie lekkiej czy ciężkiej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie czy też z nim kontrastować. Elewacja albowiem nie tylko chroni zewnętrzne ściany domu przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, ale także jest jego ozdobą.

Natomiast na wygląd elewacji oddziaływa m.in. odcień. Toteż jego wybór musi być starannie przemyślany a także stosowany z ostrożnością jak też umiarem.

elewacja

Autor: Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Podejmując decyzję o kolorystyce elewacji, nie powinniśmy zapominać, iż musi ona przydawać budynkowi piękności a równocześnie nie zakłócać jego relacji z otaczającą go naturą. Nie powinna więc wybijać się z otoczenia, lecz uwydatniać związek z nim.

Czy masz ochotę może dostać link do strony angielskie okna, gdzie czekają na Ciebie kolejne wpisy? Mamy nadzieję, że spodoba Ci się ten portal.

Elewacja w wyrazistych oranżach, fioletach lub czerwieniach stanie się obcym elementem w krajobrazie, wdrażając do niego nieprzyjemną dla oka dysharmonię. Podobne odcienie zawsze bowiem rażą w zestawieniu ze stonowanymi zielonościami, szarościami, brązami, występującymi w naturze – tradycyjne cegły klinkierowe

Ważne będzie także zharmonizowanie kolorystyki elewacji domku z kolorem innych, widocznych z zewnątrz jego elementów – pokryciem dachu, stolarką okienną, cokołami, parapetami itp.

Czy uzyskane w tym miejscu informacje są atrakcyjne? Jeśli tak, to więcej zobaczysz w ofercie (https://gravit-renowacja.com/blog/), która także bez wątpienia będzie zachęcająca.

Przy czym odpowiedni efekt estetyczny można uzyskać tak wybierając odcienie wszystkich tychże elementów i szczegółów z tej samej gamy barw, różnicując jedynie ich odcienie, jak też zestawiając je na zasadzie kontrastu. Stosowanie zestawień kontrastowych nastręcza jednak doświadczonego oka oraz znajomości zasad zestawiania odcieni. Ażeby nie popełnić błędu, dobór kontrastowych kolorów lepiej więc polecić architektowi, który ma wiedzę oraz doświadczenie w komponowaniu zestawień kolorystycznych.

Z pomocą odcienia elewacji możesz też optycznie korygować niepożądane proporcje budynku. Dla przykładu, sylwetka niskiego jak też rozłożystego domu z pionowymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawała się smuklejsza, natomiast wysoki jak też wąski pomalowany w horyzontalne pasy – niższy.Tak linie pionowe, jak także poziome, trzeba jednakże stosować roztropnie, ażeby za bardzo nie „wyciągnąć” domu górę bądź nadto go „poszerzyć”. Wdzięcznym materiałem który można także wykorzystać jest cegła ceramiczna pełna – innowacyjne cegły wypełnione wełną mineralną.