W jakich sytuacjach korzystamy z pomocy biura rachunkowego? Jak może prezentować się tego rodzaju współpraca?

Czym zajmują się firmy rachunkowe, czy pomagają tylko osobom, które prowadzą własną firmę? Oczywiście, że nie? Biura rachunkowe to podmioty, jakie są w stanie świadczyć swoją pomoc jednocześnie podmiotom gospodarczym, osobom fizycznym, a także wspomnianym we wcześniejszym czasie osobom, jakie mają swoją działalność gospodarczą.

Osoby fizyczne zwracają się do tego rodzaju biur dosyć często po wsparcie w obliczeniu podatku dochodowego dla osób fizycznych. Jednym z pierwszych kłopotów, z jakim powinny się zmierzyć nowe firmy, jest wybór sposobu opodatkowania. Bardziej małe firmy mają wybór, czy bardziej korzystne będzie opodatkowanie ryczałtowe, albo opodatkowanie z książki przychodów i rozchodów. Firmy dosyć często powierzają biurom rachunkowym kontrola zagadnień, które mają związek z kadrami i płacami, przykładowo opracowanie list płac oraz podatkowych deklaracji od wynagrodzeń. Ponadto biuro rachunkowe trudni się ewidencją zakupów oraz sprzedażą VAT.

Księgowość, rachunkowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

Powoduje to, że niezbędne jest, by biuro zlokalizowane było dosyć blisko siedziby firmy klienta. Np. usługi rachunkowe Olsztyn najbardziej często obsługuje firmy z takiego miasta, jak i okolicznych miejscowości.

Nie wahaj się – więcej szczegółów czytaj pod adresem, który dla Ciebie stworzyliśmy. Jeśli masz jakieś wątpliwości – z chęcią na nie odpowiemy.

Dostarczone do biura różne dokumenty są analizowane pod kątem formalnym oraz rachunkowym, zaś klient (odwieź www) na bieżąco jest informowany o wykrytych nieprawidłowościach, które są w stanie zaważyć na inne sprawy. Pod koniec (albo na początku) roku biuro rachunkowe wykonuje roczne sprawozdanie finansowe, takiego typu jak rachunek zysków i strat a także bilans roczny. W sytuacji kontroli fiskusa czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, biuro bierze udział w kontrolnym postępowaniu, natomiast w sytuacji wystąpienia niejasności, udziela dodatkowych, przydatnych informacji.

Zależnie od formy umowy, jaką firma zawrze z biurem rachunkowym, takie biuro może jednocześnie dokonywać przelewów w banku swojego klienta, przesyłać kontrahentom przypomnienia do zapłaty i tym podobne. Jak więc widać tego rodzaju współpraca może być różna, najbardziej ważne, żeby całość świadczonej oferty, jak i odpowiedzialność biura księgowego zostało opisane w umowie, jaką firma podpisuje z biurem. Dzięki temu można zaplanować pracę tak, aby były zaplanowane wszelkie działania, które są konieczne, by cały proces był udany.