Podstawowe zagadnienia z zakresu prawa pracy winien poznać nie tylko każdy robotnik, ale także każdy uczeń

Kiedy przychodzi czas na podjęcie pierwszej pracy, wtedy też młodzi ludzie są zmuszeni poznać podstawowe wiadomości z zakresu prawa pracy. Rzecz jasna nie bywa to jakimkolwiek obowiązkiem, lecz warto znać swoje prawa, szczególnie wtedy, kiedy obejmujemy etat w prywatnym przedsiębiorstwie. W dzisiejszych czasach szefowie nierzadko naciągają przepisy, a rezultatem takiego postępowania jest np. wydłużenie czasu pracy.

dział kadr

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com

Chociaż niektórzy podwładni obawiają się oponować, to i tak nie warto szczędzić czasu na dokształcanie się w tym temacie – zawsze można zmienić miejsce zatrudnienia i wtedy zdobywa wiedza będzie jak znalazł.
Być może niektórzy zastanawiają się nawet, dlaczego jeszcze podczas nauki w szkole zawodowej nie przekazuje się uczniom wiedzy z zakresu prawa pracy. Wtedy młode osoby miałyby już pewien ogląd sprawy, co z pewnością znacznie ułatwiłoby późniejsze podejmowanie decyzji o ewentualnym zwolnieniu. Natomiast przeciwnicy wprowadzenia nowego przedmiotu do szkolnych programów nauczania będą przekonywać, że podanie o urlop , a właściwie jego napisanie w żadnym razie nie bywa skomplikowanym działaniem, a w życiu i tak liczy się nade wszystko doświadczenie, które można pozyskać jedynie na własną rękę i w czasie wykonywania służbowych obowiązków.
O dużo ważna sprawą jest załatwienie spraw formalnych połączonych z odejściem z pracy. W tym przypadku trzeba naprawdę mieć się na baczności, żeby ekwiwalent za urlop został odpowiednio wyliczony, a rozwiązanie umowy (zobacz wzór wypowiedzenia) o pracę za porozumieniem stron przebiegło bez jakichkolwiek niesnasek bądź sporów wynikających z odmiennych interpretacji litery prawa. Każdy rzemieślnik, który decyduje się na porzucenie dotychczasowego zatrudnienia musi też odebrać z działu kadr świadectwo pracy.

Jeśli poszukujesz uzupełniających informacji na przedstawiany temat, to kliknij ten link – ta niezła witryna (http://www.adwokatjurendt.pl/prawo-karne-wykroczen/) posiada zbliżone tematy!

Zobacz też .

dokumenty

Autor: Kennisland
Źródło: http://www.flickr.com

Ten dokument jest bardzo ważny, ponieważ zawiera kluczowe wiadomości na temat przebiegu zatrudnienia.
Z kolei część absolwentów szkół ponadgimnazjalnych albo tych, którzy ukończyli edukację na uniwersytetach, preferuje otworzyć własny interes, dla przykładu sklep spożywczy. Wtedy wiedza o tym, jak wypełnić podanie o urlop staje się mało przydatna, bo od właściciela przedsiębiorstwa wymaga się specjalistycznej wiedzy, o ile rzecz jasna nie przekaże on części obowiązków biurowi rachunkowemu. Jeśli nie zdecyduje się na taki krok, to musi nauczyć się wypełniania wielu blankietów, np. takich jak pit 4 r, ale to już materiał na całkiem inną historię.