Rozliczenie roczne PIT – czyli, czym to w rzeczywistości bywa i na co tę rzecz się wypełnia

Każdy, kto jest osobą pełnoletnią i ma w posiadaniu jakikolwiek typ przychodu, musi składać coroczną deklarację typu PIT. Jaką rzeczą jednak wspomniany PIT w rzeczywistości jest? Jaką rzecz znaczy wspomniany skrót? Jakie powstały alternatywy deklaracji rodzaju PIT, które to – w zależności od tego, jakim zajęciem się w konkretnym roczku zajmujemy – musimy uzupełniać? To wszystko i jeszcze bardziej dużo nie posiadając najmniejszego problemu odnajdziesz w środku naszego nowiutkiego felietoniku!

biuro księgowe

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
wykształcenie

Autor: Clemens v. Vogelsang
Źródło: http://www.flickr.com
prawo

Autor: Manoj Prasad
Źródło: http://www.flickr.com
„Podatek dochodowy od person fizycznych”, z języka angielskiego – „Personal Income Tax”, to rozwinięcie i troszkę dłuższe objaśnienie dobrze znanego naszym osobom skrótu: „PIT”. Jeżeli pragnęlibyśmy zaś określić je w 4 słówkach, brzmiałoby to po prostu: Podatek od dochodów osobistych, gdyż konkretnie tym jest PIT – bywa podatkiem, który to obejmuje nasze osobiste dochody. Oczywiście nie bywa to jedyne wyjaśnienie dla tego skrótu – My bardziej kojarzymy owe słowo z druczkami, które to dostarcza naszym osobom Ministerstwo Finansów, a które to musimy uzupełniać każdego roczku, od chwili, gdy mamy jakiegoś typu przychów (najbardziej często zaczynamy uzupełniać druk od chwili uzyskania pierwszej pracy, lub w momencie, gdy dostajemy rentę socjalną – a więc taką, gdzie nie musimy wcześniej pracować, by ją otrzymać).

Inne, też bardzo ciekawe szczegółowe omówienie przedstawionego zagadnienia odnajdziesz w tym miejscu. Sprawdź koniecznie a z pewnością nie stracisz czasu!

Rozliczenie roczne pit może się składać z wielu rodzai druków, które każdziutki musi dopasować do tej rzeczy, jaką w bieżącym roczku się zajmował.

Istnieją PIT-y o numerkach: 36, 36L, trzydzieści siedem, 38, 39, 28, czy też 16A, oraz o oznakowaniach: PIT/D, PIT/B, PIT-2K, czy PIT/O i PIT-OP oraz tak dalej. Każdziutki spośród nadmienionych oraz nie nadmienionych PIT-ów odnosi się do czegoś innego typu, także dobrze po odczytuj, nim jakiś uzupełnisz!