Jakie mamy najpopularniejsze typy fototapet? Jakie z nich są najbardziej odporne na wilgoć?

Chcąc wypróbować we własnym domu z roku na rok bardziej lubiany typ dekoracji, którym jest fototapeta, dobrze jest zastanowić się, jakiego rodzaju materiału użyć. Jaki mamy do wyboru?

Rodzajów materiałów, z których wykonuje się fototapety jest całkiem dużo. Różnią się chociażby gramaturą, jaka przekłada się również na trwałość. Surowiec możemy na przykład dobrać korzystając z rad wykwalifikowanych sprzedawców. Jednak dobrze jest wiedzieć również coś odnośnie tej kwestii samemu. Mamy trzy najbardziej popularne rodzaje fototapet.

Pierwszym rodzajem dosyć popularnym jest taka wykonana z papieru – zobacz aranżacje. To takie ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ, jeżeli interesują nas fototapety sepia, to takie z papieru z pewnością będą tańsze od innych typów. Papier taki powleka się zazwyczaj cienką warstwą PCW. Nie jest zbyt gruba, a do tego średnio odporna na wilgoć w pomieszczeniach. Nie będzie także dobrze reagowała na wycieranie wilgotną szmatką. Dobrze sprawdzi się na pewno tam, gdzie mamy sucho jak również, gdzie nie będzie jej nikt dotykał. Na ścianach, gdzie nie będzie narażona na brud. Podłoże powinno być jak najbardziej gładkie. Ewentualne nierówności będą widoczne na tego typu fototapecie. Tego typu materiał musimy układać z dużą starannością, ponieważ raz położony będzie raczej trudny do poprawienia.

fototapeta w łazience

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

Fototapety zrobiona z lateksu z kolei są bardziej trwałe od takich z papieru. Taki lateksowy materiał sprawia, że barwy się bardziej żywe. Świetnie prezentują się zdjęcia, wyglądają bardzo realnie. Fototapeta mur, jaką chcielibyśmy umieścić na ścianie z pewnością będzie prezentowała się świetnie. Znajdziesz ją na stronie Ten materiał jest już trochę grubszy, z tego względu powierzchnia ściany nie musi być aż tak perfekcyjnie gładka. Jest odporniejsza na zmywania czy wilgoć. Kiedy weźmiemy pod uwagę jakość do kosztów zakupu, to jest to dobry wybór.

Bardzo popularna jest także fototapeta winylowa. Jest bardzo gładka i najbardziej trwała z wspomnianych dwóch rodzajów. Jakość wydruku możemy otrzymać doskonałą. Jest niesamowicie wytrzymała na wilgoć oraz na zmywanie. Można używać ją do kuchni, gdyż jest również odporna na tłuszcz. Nadawać się będzie też do łazienki.ważne źródło (znajdź więcej)Ciekawą sprawą jest możliwość wyboru różnych jej rodzajów powierzchni. Na przykład taką o fakturze piasku, albo całkiem gładką. Dlatego na przykład fototapeta mur może wyglądać bardziej realistycznie. Jest ona grubsza od powyższych dwóch rodzajów, z tego względu dobra będzie nawet na powierzchnie, jakie nie są doskonale gładkie.

Jeśli będziemy zastanawiać się nad właściwym wyborem, to na pewno brać należy pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w jakim chcemy by się znajdowała. Jeżeli chcielibyśmy umieścić na ścianie jakieś zdjęcie, to istotny jest również realizm takiej fotografii, który nie w każdym typie fototapet jest łatwy do otrzymania. Jakość takiego zdjęcia, będzie na pewno lepsza lub gorsza, gdy sprawdzimy ją na różnych materiałach. Musimy o takich rzeczach pamiętać.