Czy warto od razu stawiać docelowe ogrodzenie posesji, czy też na początek dobre będzie tymczasowe?

Pierwsze co przychodzi nam na myśl po kupieniu działki, to ogrodzenie jej, aby wydzielić w dokładny sposób przestrzeń, jaką zamierzamy zagospodarować. Myślimy wtedy nad tym czy zrobić ogrodzenie tymczasowe, czy jednak już takie docelowe, jakie posłuży nam też później.

Płot tymczasowy z

ogrodzenie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

siatki, to doskonały wybór jeśli chcielibyśmy docelowo ogrodzić działkę przykładowo jakimś ozdobnym płotem. Wtedy opłaca się stworzyć coś, co łatwiej będzie zdemontować na wypadek konieczności przejazdu większych samochodów właśnie w czasie stawiania domu. Jeśli natomiast mamy zamiar ogrodzić posesję siatką, to tego typu ogrodzenie możemy wykonać na początku. Producenci paneli ogrodzeniowych (więcej: producenci paneli ogrodzeniowych) bowiem oferują spory wybór gotowych paneli z siatki, które łatwo się zakłada i demontuje. Będą doskonałe zarówno na początek, gdyż nie posiadają podmurówki i można je łatwo ściągnąć, jak też na stałe, przykładowo na tylne ogrodzenie posesji. W sklepach jest spory wybór różnych motywów. Gdy chodzi o ogrodzenia Wrocław tak jak sporo innych miast ma sporą ofertę tego typu artykułów, zobacz: ANOTIS.

ogrodzenie

Autor: Karim D. Ghantous
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje rzecz jasna możliwość założenia od razu ogrodzenia stałego, jednak trzeba wiedzieć o paru kwestiach. Należy zostawić od frontu ogrodzenie tymczasowe, jakie umożliwi dostanie się na posesję ciężkim, większym samochodom. Bramy panelowe powinny mieć co najmniej cztery metry szerokości, a w miejscach, w jakich manewrowanie autem jest utrudnione, to nawet 6 metrów. Z tego powodu przy dość niewielkiej działce, około 1000 metrów kwadratowych, lepiej poczekać z finalnym ogrodzeniem na zakończenie prac budowlanych, ponieważ możne zostać szybko uszkodzone przez duże samochody ciężarowe np. ANTOIS.

Myśląc nad tym czy ogrodzić prowizorycznie plac budowy, czy może postawić bardziej solidny płot, trzeba brać pod uwagę też taką kwestią. Chodzi o to, że według prawa budowlanego każdy właściciel ma obowiązek zabezpieczyć odpowiednio taki plac budowy. W razie sytuacji, kiedy ktoś dajmy na to złamie nogę wpadając w wykopany dół, to właśnie właściciel jest odpowiedzialny za takie sytuacje.

Kolejna kwestia to ochrona przed złodziejami. Do tego celu stosuje się ogrodzenie z siatki rozciągnięte na metalowych słupkach, jakie znajdują się w odstępach mniej więcej 3 metrów. Takie gotowe zestawy, do ochrony tymczasowej można zakupić w różnych marketach budowlanych. Trzeba wkopać słupki tak głęboko, by ogrodzenie było stabilne.