Jakie mamy zastosowanie styropianu w zakresie izolacji dachu? O czym trzeba pamiętać?

Rzeczywiście wybór styropianów jest naprawdę spory i często niejeden inwestor zastanawia się, jaki styropian na ocieplenie domu wybrać. Zależy to od różnorakich rzeczy, a przede wszystkim od tego, w jakim miejscu potrzeba nam użyć styropianu. Gdy sprawdzimy jakie istnieją możliwości, w takim wypadku będzie nam łatwiej dokonać wyboru, czy wolimy zwykły styropian czy też styropapa producent.

płyty styropianowe
Tym bardziej ważna jest izolacja ocieplająca poddasza ze styropianu. Od jej wyboru zależy jak nasz dach będzie się sprawował oraz czy spełni swoją rolę w zakresie dobrej ochrony przed różnymi czynnikami. O tym musimy myśleć w przypadku budowy dachu stromego, jak również płaskiego, choć w wielu takich sytuacjach na pewno warto polecić styropian spadkowy, sprawdź pl. Warto mieć świadomość, iż przez dach tracimy mniej więcej 30% ciepła, które szybuje do góry ku najwyższym kondygnacjom budynku.

Odkryj inne pokrewne niezwykle cenne źródło informacji na opisywany temat – kliknij tutaj i przeczytaj więcej w serwisie agregaty prądotwórcze.

W pomieszczeniach nieużywanych ocieplania wymaga jedynie strop, zaś w ostatniej ogrzewanej kondygnacji powinniśmy ocieplić styropianem tylko stropodach. Izolację ocieplającą ze styropianu wykonuje się pomiędzy lub nad krokwiami, a także, jednak rzadziej od spodu krokwi. Minimalna grubość ocieplenia dachu to surowiec 10 centymetrów, zaś właściwa grubość izolującego materiału ze styropianu wynosi około 15-20 centymetrów. Bariera cieplna ze styropianu pomiędzy krokwiami wykonana jest gdy pokrycie dachu jest już wykonane. Potrzebne jest wtedy zaizolowanie wszystkich mostków termicznych poprzez użycie izolacji zabezpieczającej przed temperaturą w dwóch warstwach styropianu przesuniętych względem siebie.

Izolacja chroniąca przed działaniem temperatury, ze styropianu nad krokwiami robiona jest najczęściej w momencie, kiedy robimy dach dwuspadowy. Płyty styropianu muszą być odpowiednio trwałe, by utrzymać wagę drewnianej konstrukcji i tego co jest na dachu. Muszą również cechować się niewielkim współczynnikiem przewodzenia ciepła i chłonnością wilgoci. Dobrze jest je kłaść na przyczepionych do krokwi deskach. Bardzo nadaje się do tego styropian z papą. Takie rozwiązanie na pewno będzie skutkowało wytrzymałą konstrukcją.