
Elewacje klinkierowe powstają jeszcze zanim wykona się murowanie Na początek dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć cegły na placu budowy? Czemu to tak ważne? Bo nie można pozwolić, by w klinkier wnikała woda od podłoża. Trzeba więc umieścić je na paletach. Trzeba także przykryć cegły od góry folią budowlaną, uchroni ona materiał przed zmoknięciem w czasie deszczu. Zaniechanie takich czynności może później dosyć źle podziałać na związanie się zaprawy, a także może też doprowadzić do pojawiania się nieestetycznego białego nalotu na elewacji, czyli tak zwanych wykwitów. Palety z cegłami powinniśmy rozładowywać powoli, by nie uszkodzić załadunku. Przed murowaniem trzeba też podjąć decyzję odnoszącą się do wiązania, czyli sposobie ułożenia cegieł w murze.
Zainteresowały Cię przedstawiane kwestie? Jeżeli tak, to zobacz jeszcze, co ma w tym temacie ta optymalna strona. Znajdziesz tam pokrewne informacje.
Ma to spory wpływ na ostateczny wygląd klinkerowanej powierzchni. Po zdecydowaniu się na konkretne wiązania i właściwym przygotowaniu miejsca budowy, możemy zacząć właściwe prace murarskie. Na tyle na ile jest to możliwe powinniśmy je wykonywać w suchsze, ciepłe dni, tak samo należy postępować w przypadku nakładania tynku zewnętrznego.

Murowanie elewacji trzeba zacząć od rogów. Trzeba je ułożyć schodkowo na wysokości około pięciu warstw, dobrze poziomując cegły. Po zrobieniu dwóch narożników w identycznej płaszczyźnie można zacząć murowanie przestrzeni pomiędzy nimi. Najpierw należy właściwie umieścić pas uszczelniający. Później, murując na folii pierwszą warstwę cegieł, powinniśmy co drugą lub trzecią fugę w pionie pozostawić pustą, by zachodziła w tym miejscu wentylacja (systemy wentylacyjne do domu) szczeliny powietrznej jak i reszty warstw ściany trójwarstwowej. W tym miejscu warto wspomnieć, że dla osób, które wolą tego rodzaju elewacją dobrym pomysłem dotyczącym ogrodzenia posesji, mogą być trwałe oraz solidne gabiony.