W jaki sposób wykonać elewację z klinkieru? O jakich zasadach należy wiedzieć, by wszystko było zrobione jak najlepiej?

Od tego jaka jest jakość prac murarskich zależy bardzo wiele, głównie trwałość oraz estetyczny, pozbawiony białych wykwitów, wygląd elewacji z klinkieru. Zrobienie elewacji nie jest na pewno proste, co ważne wymaga czasu, wytrwałości, a z pewnością także dużej wiedzy i doświadczenia. Całe szczęście efekt ostateczny jest tego wart, bo tego typu elewacja jest niesamowicie efektowna, elegancka i trwała.

elewacja

Źródło: pixabay.com

Elewacje klinkierowe powstają jeszcze zanim wykona się murowanie Na początek dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć cegły na placu budowy? Czemu to tak ważne? Bo nie można pozwolić, by w klinkier wnikała woda od podłoża. Trzeba więc umieścić je na paletach. Trzeba także przykryć cegły od góry folią budowlaną, uchroni ona materiał przed zmoknięciem w czasie deszczu. Zaniechanie takich czynności może później dosyć źle podziałać na związanie się zaprawy, a także może też doprowadzić do pojawiania się nieestetycznego białego nalotu na elewacji, czyli tak zwanych wykwitów. Palety z cegłami powinniśmy rozładowywać powoli, by nie uszkodzić załadunku. Przed murowaniem trzeba też podjąć decyzję odnoszącą się do wiązania, czyli sposobie ułożenia cegieł w murze.

Zainteresowały Cię przedstawiane kwestie? Jeżeli tak, to zobacz jeszcze, co ma w tym temacie ta optymalna strona. Znajdziesz tam pokrewne informacje.

Ma to spory wpływ na ostateczny wygląd klinkerowanej powierzchni. Po zdecydowaniu się na konkretne wiązania i właściwym przygotowaniu miejsca budowy, możemy zacząć właściwe prace murarskie. Na tyle na ile jest to możliwe powinniśmy je wykonywać w suchsze, ciepłe dni, tak samo należy postępować w przypadku nakładania tynku zewnętrznego.

Gabiony

Autor: Betafence
Źródło: Betafence

Murowanie elewacji trzeba zacząć od rogów. Trzeba je ułożyć schodkowo na wysokości około pięciu warstw, dobrze poziomując cegły. Po zrobieniu dwóch narożników w identycznej płaszczyźnie można zacząć murowanie przestrzeni pomiędzy nimi. Najpierw należy właściwie umieścić pas uszczelniający. Później, murując na folii pierwszą warstwę cegieł, powinniśmy co drugą lub trzecią fugę w pionie pozostawić pustą, by zachodziła w tym miejscu wentylacja (systemy wentylacyjne do domu) szczeliny powietrznej jak i reszty warstw ściany trójwarstwowej. W tym miejscu warto wspomnieć, że dla osób, które wolą tego rodzaju elewacją dobrym pomysłem dotyczącym ogrodzenia posesji, mogą być trwałe oraz solidne gabiony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*