Jak moglibyśmy zlikwidować rysy na szybach oraz co zrobić żeby nie dopuścić do ich powstawania?

Szyby można by łatwo zarysować. Może być to rezultat nieumiejętnego mycia, a czasem jest to skutek nieszczęśliwego wypadku. Z nieszczęśliwym wypadkiem nie możemy wygrać, lecz niektórym zarysowaniom moglibyśmy zapobiec. Należałoby zatroszczyć się o to, aby nasze szyby były we właściwy sposób chronione.
Bardzo często sami moglibyśmy doprowadzić do powstania rys, które znajdujemy na szybach.

zastosowanie

Autor: Bill Benzon
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim może wynikać to z niewłaściwej pielęgnacji powierzchni. Rysy mogą pojawić się na skutek stosowania niewłaściwych środków do czyszczenia lub części do myjek ciśnieniowych szmatek z nieodpowiednich materiałów. Zarysowania szyb są czasami od nas niezależne, gdyż mogą być skutkiem warunków pogodowych. Niezależnie od sposobu, w jaki powstały rysy na szybach, nie wyglądają one estetycznie. Należałoby więc zminimalizować ryzyko pojawiania się rys a wszystkie możliwe zarysowania w miarę możliwości usunąć. Kiedy myjemy okna musimy unikać szmatek, które są wykonane ze sztywnych materiałów oraz materiałów, które mają szwy. Trzeba stosować irchę, ręczniki kuchenne lub ściereczki z mikrofibry. Do czyszczenia szyb należy wybierać jedynie środki chemiczne, które są przeznaczone do ich mycia. Nawet przy dużych zabrudzeniach nie można wykorzystywać ostrych proszków albo rozpuszczalników. Warto w takiej sytuacji na mycie poświęcić nieco więcej czasu, żeby nie ryzykować, że powierzchnia będzie uszkodzona.

Jeżeli na szybie pojawi się rysa, musimy liczyć się z tym, że jej usunięcie nie będzie łatwe. Ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Z małymi rysami moglibyśmy walczyć przy użyciu domowych sposobów. Jednym z takich sposobów jest wykorzystanie pasty do zębów, którą trzeba nałożyć na szmatkę i pocierać rysę przez kilka minut. W wypadku zarysowań większych możemy pozostawić pastę na rysie na całą noc.

W walce z rysami może nam dopomóc również pasta polerska do szkła, którą zakupimy w sklepach budowlanych albo możemy zamówić ją w internecie. Do tego typu preparatów jest zawsze dołączona instrukcja polerowania, jakiej należy dokładnie przestrzegać. Do likwidacji głębokich rys niezbędna będzie pomoc specjalisty.