W którym miejscu dokładnie należy zainstalować klimatyzator?

W wypadku klimatyzatorów, najbardziej istotnym parametrem jest moc chłodnicza, którą najłatwiej jest obliczyć przez wykonanie bardzo precyzyjnych pomiarów emisji ciepła ze sprzętów elektronicznych, ścian czy też z pomiarów nasłonecznienia.

Dzięki tym pomiarom nie ma kłopotów z wyliczeniem właściwej mocy chłodniczej, co jest wyjątkowo ważne w wypadku pomieszczeń biurowych czy też biurowców. Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, to bierze się, że każdy metr kwadratowy pomieszczenia wymaga 0,1 kW – znaczy to zwyczajnie, że w pomieszczeniu posiadającym przykładowo 25 metrów kwadratowych trzeba zamontować klimatyzator o mocy ok. 25 kW. Odpowiednio wyselekcjonowana moc klimatyzatora zapewnia niezwłoczne schłodzenie domu oraz zachowanie optymalnej temperatury, nawet podczas dużych upałów. Jednostki wewnętrzne klimatyzatora instaluje się najczęściej na ścianie, pod parapetem okiennym, o ile nie ma w tym miejscu kaloryferów albo po prostu pod sufitem. W wypadku sufitu podwieszanego, można by w przestrzeni nad nim zainstalować dla przykładu klimatyzator kanałowy lub klimatyzator kasetonowy.
kształt

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Ten pierwszy, czyli klimatyzator kanałowy, da się zwyczajnie umieścić w pokojach klimatyzowanych, ale także poza nimi, dla przykładu na strychu czy też w pomieszczeniu technicznym. Znakomitym łącznikiem będzie rura transportująca powietrze. Podczas montowania jednostek montowanych wewnątrz trzeba bardzo zadbać o to, aby pozostawić tzw. swobodny obieg powietrza. Oznacza to, że klimatyzator nie powinien być zasłonięty żadnymi ciężkimi zasłonami, ani meblami. Kolejna ważna kwestia odnosi się do kierunku ruchu strumienia powietrza. Nigdy nie może on zostać skierowany wprost na osoby, które przebywają wewnątrz danego pokoju.

Jeżeli masz chęć dowiedzieć się więcej wiadomości na opisywany w tym wpisie temat, to zobacz tutaj bez wahania uzupełniające informacje (https://decostar.pl/kategoria/plyty-tarasowe/plyty-betonowe-na-taras/drogbruk-plyty-tarasowe/).

Dobrze będzie, gdy następuje mieszanie ciepłego powietrza z zimnym pod sufitem.

Innowacyjne klimatyzatory kanałowe nie generują zbyt dużego hałasu, ale i tak o wiele lepiej nie zamieszczać ich w narożniku pokoju, ponieważ odgłosy odbijają się w takiej sytuacji od trzech płaszczyzn, co niestety wzmacnia poziom hałasu.