O czym trzeba pamiętać podczas kupowania okien?

Zawsze przy budowie domu lub mieszkania powinniśmy brać pod uwagę m.in. kwestię okien. Na rynku istnieją obecnie drewniane, wykonane z aluminium czy też z tworzyw sztucznych. Najbardziej popularne są oczywiście te ostatnie.

kamienica

Autor: Escadra Publica
Źródło: Escadra Publica
Jest tak przez wzgląd na stosunkowo niewielką cenę czy też łatwość ich bieżącej pielęgnacji. Są one do nabycia w wielu kolorach oraz kształtach. Jest to powodem, dla którego można je doskonale dostosować do różnorodnych elewacji. Dla przykładu okna z PVC mają bardzo ważne zalety, które już teraz docenia naprawdę wielu inwestorów. Cechuje je niezwykle znaczna solidność, wysoka precyzja wykonania, wykorzystanie geometrii wymiarów czy też łatwość konserwacji. Do pozostałych zalet zalicza się dowolność barw, atrakcyjne formaty skrzydeł czy też niska cena. Tego typu zalety gwarantują okna, które są wykonane w wysokiej jakości. Kupując plastikowe okna okna fasadowe należy uzyskać od sprzedawcy tzw. certyfikat zgodności wraz ze świadectwem dopuszczenia okien, dopasowania ich lub z aprobatą technologiczną. Takie dokumenty są przekazywane przez ITB. W czasie nabywania okien trzeba brać pod uwagę parę spraw.

Jedną z nich jest to, jak dużo komór posiada forma. Nie mniej ważna jest konstrukcja okien wykonanych z plastiku. tworzywo PVC powinno być wysokoudarowe. Profile natomiast są produkowane przy pomocy procedury ekstrudowania. Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać, jest parametr przenikania ciepła „U”. Mówiąc krótko oznacza on, jaka ilość ciepła wynikającą z różnicy pomiędzy temperaturą na zewnątrz budynku a wewnątrz pomieszczeń przenika w ciągu jednej sekundy przez 1 metr kwadratowy.

Im wartość takiego parametru jest mniejsza, tym będziemy uzyskiwać mniejsze straty ciepła, natomiast okno będzie miało znacznie bardziej korzystne parametry izolacyjne. Następną sprawą jest kształt i odcień okien.