Jakie wady i zalety posiadają przeróżne rodzaje płytek gresowych?

Niezwykle często stosowanym materiałem do wykańczania podłogi mogą być płytki gresowe. Mogą one nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter oraz podnoszą jego walory dekoracyjne.
Istnieją dwa rodzaje gresu: szkliwiony i polerowany.

Nowoczesne stylizacje okienne

Autor: Agencja Royal Brand PR
Źródło: Agencja Royal Brand PR
Odróżniają się one swymi cechami technicznymi, a również walorami związanymi z ich wyglądem. Oba te rodzaje posiadają określone wady i zalety. Warto je poznać, żeby wyłożona gresem podłoga prezentowała się jak najokazalej i spełniała swą rolę przez długi czas. Same gresy to szczególna odmiana płytek ceramicznych, która jest wyprodukowana z kamionki szlachetnej. Jej budowa posiada mieszaninę kaolinu, skalenia, glinu i piasku kwarcowego czy szamotu. Powyższe składniki powodują, że płytki gresowe mogłyby cechować się relatywnie małą absorpcją wilgotności. Są przy tym bardzo odporne na działanie zmiennych temperatur. Podczas ich produkcji poddaje się je silnemu naciskowi, jaki mógłby dochodzić aż do 800 kg/cm2. Kolejnym krokiem tworzenia jest obróbka termiczna z wykorzystaniem temperatury wielkości nawet 1300 stopni Celsjusza.

Elegancki i uniwersalny wygląd to najistotniejsza właściwość gresu polerowanego, co jest zauważane przez jego kupców. Na rynku można nabyć tego typu gresy o różnorodnych rozmiarach oraz barwach. Niestety trzeba dodać, że gresy polerowane są bardzo śliskie, zatem nie mogą być stosowane w miejscach narażonych na zmienne temperatury.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł to kliknij w odsyłacz do źródła (http://invado.pl/), który przeniesie Cię do witryny, gdzie przeczytasz interesujące informacje na omawiany wątek.

Z innej strony gresy szkliwione mają dodatkową powłokę zabezpieczającą, która kładziona jest niedługo po końcu procesu wypalania.

Tego typu rodzaj gresu posiada większą odporność na uszkodzenia powierzchni. Ta pomocnicza warstwa jest jednak stosunkowo cienka oraz niezbyt wytrzymała na ścieranie.