Jakie istnieją typy fundamentu punktowego i czym się one cechują?

Duża ilość osób, które posiadają już własną nieruchomość, lecz nie mają na niej jeszcze żadnej altanki, mogą zainteresować się kolejnymi krokami jej budowy. A pierwszym z nich jest skonstruowanie fundamentu punktowego.

strona

Autor: Cathy Labudak
Źródło: http://www.flickr.com
lokalizacja

Autor: Maciej Kasprzyk
Źródło: http://www.flickr.com

fundament punktowy

Autor: Przemysław Michalski
Źródło: Przemysław Michalski
Jego właściwością jest to, że może być on wykonany na przeróżne sposoby.
Wybór danej metody zależy od paru warunków, np. przeznaczonego na ten cel budżetu czy też nawet stopnia nachylenia podłoża. Dla przykładu fundament punktowy z bloczków betonowych, to najszybszy oraz najprostszy w realizacji typ fundamentu. Wykonane z betonu bloczki, które noszą markę betonITów należy rozłożyć w najważniejszych miejscach przyszłej konstrukcji. Tak po obrysie, jak i oczywiście wzdłuż legarów. Tego typu sposób ułatwia równomierne rozłożenie nacisku konstrukcji. Dodatkową zaletą jest to, że przy pomocy betonitów można by bez trudu skorygować ewentualne nierówności podłoża. Nieco bardziej solidnym substytutem omawianego wcześniej fundamentu jest fundament punktowy z rur szalunkowych. Jest on stosunkowo tani i łatwy w przygotowaniu. Przygotowywanie fundamentu opiera się na przyszykowaniu w podłożu otworów, które zostaną wypełnione betonem, do którego następnie trzeba wsuwać rury szalunkowe.
Nie trzeba wsuwać ich do samego końca, ponieważ wysokość, która wystaje nad powierzchnię podłoża, powinna służyć do poziomowania wszystkich słupów.

Szukasz fascynujących danych na ten wątek? Świetnie się składa, gdyż polecany tekst posiada informacje godne zainteresowania, które są też bardzo fascynujące.

Żeby mieć gwarancję, że wszystkie będą idealnie poziomo, dobrze jest zwrócić się do specjalistycznej firmy budowlanej. Jeszcze innym rodzajem takiego fundamentu jest zbrojona płyta fundamentowa.

Jest to najbardziej kosztowne, lecz również i najtrwalsze rozwiązanie. Zbrojona wylewka dosięga ok. 20-30 centymetrów wgłąb gruntu oraz gwarantuje zupełną stabilność konstrukcji, która na takiej płycie spoczywa.