Do czego dziś używamy przemienniki częstotliwości?

Takie elementy napędowych układów, decydują bezpośrednio o ruchu silników prądu przemiennego, jakie są do nich podpięte.
Falownik to urządzenie elektryczne, które zamienia prąd stały, którym jest zasilany, na prąd przemienny, o częstotliwości wyjściowej regulowanej.

Możemy wyróżnić falowniki przez wzgląd na wariant zasilania. Mogłyby to być falowniki napięcia, jakie są zasilane ze źródła napięciowego. Na wejściu tego falownika jest kondensator ewentualnie bateria kondensatorów o ogromnej pojemności. Można spotkać także falowniki prądu, które zasilamy ze źródła prądowego. Na wyjściu tego falownika jest dławik. Odróżniamy jeszcze falowniki skalarne, jakie posiadają wykorzystanie w układach napędowych zmiennomomentowych. Falowniki to elementy bardzo wydajne.

Czy inne tego typu wiadomości dotyczące poruszanej tu kwestii byłyby dla Ciebie wartościowe? Jeśli tak, kliknij ten odnośnik – to wiarygodne omówienie.

Funkcjonowanie ich opiera się na dostarczaniu do silnika ewentualnej najmniejszej energii w taki sposób, aby nie wywoływać obniżenia się w większym szczeblu częstotliwości wejściowej poniżej zadanej wartości.

wycieraczka

Autor: KOMFORT
Źródło: http://www.komfort.pl/
dom z drewna

Autor: DAVINCI Haus
Źródło: http://www.flickr.com
W układach napędowych stałomomentowych wykorzystuje się falowniki wektorowe. Cechują się one optymalną regulacją obrotowego momentu stosownie do wymogów, jakie są stawiane przez urządzenie oraz wykorzystanie jej. Falowniki przemysłowe bywają stosowane do elektrycznych przetwornic częstotliwości i przeważnie posługują do regulacji prędkości obrotowej indukcyjnych silników klatkowych. Dzisiaj mają dosyć duże zastosowanie w gospodarce i stanowią najbardziej wydajny sposób regulacji prędkości. W domowych sprzętach są używane także do regulacji rotacyjnej np. pralek. Falowniki mają dość dużą cenę i to ogranicza ich powszechne używanie. Duża cena powstaje ze skomplikowanej budowy.

Falownik może zostać używany do małych maszyn, w których bywa określona instalacyjna przestrzeń. Ma wbudowany potencjometr, jaki eliminuje konieczność dodatkowych części sterujących częstotliwościami falownika.