Jak można wysuszyć zbyt wilgotne pomieszczenia?

Zbyt duża parność w pomieszczeniach jest sporym problemem i męczy wielu osób. Zawilgocone ściany to częsta przyczyna powstawania pleśni i grzybów.
Mokre ściany to także nieco bardziej znaczące wydatki ogrzewania domu, opóźnienia w pracach remontowo-budowlanych czy też nieprzyjemny zapach.

osuszacze

Autor: Biuro Projektów ARCHON+
Źródło: Biuro Projektów ARCHON+
Na szczęście tego typu kłopot można by w bardzo łatwy sposób rozwiązać poprzez zakup dobrego osuszacza powietrza. Dla przykładu osuszacze kondensacyjne swą budową przypominają nieco lodówkę albo klimatyzator. Do skraplania wody stosują efekt rosy, zatem fakt, że woda skrapla się na powierzchniach zimnych. Najważniejsze części tego typu osuszacza kondensacyjnego to sprężarka nazywana także jako kompresor, dwa powietrzne wymienniki ciepła, jakie przynoszą na myśl nieco z wyglądu chłodnicę, przy czym odróżniają się funkcjonalnością (chłodnica chłodzi, zaś sprężarka ogrzewa). Kolejną częścią jest radiator.

Taki system chłodniczy urządzenia jest hermetyczny w odróżnieniu do klimatyzacji samochodowej oraz nie ma obowiązku w nim uzupełniać czynnika. Jedynie co jest konieczne w trakcie użytkowania osuszacza jest czyszczenie filtra powietrza. Osuszacz kondensacyjny cechuje się niezwykle dużą efektywnością w wąskim zakresie temperatury i wilgoci. Najkorzystniej sprawdzają się one w dużej wilgotności powietrza, która może wynieść powyżej 80% oraz przy temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Poniżej takich wartości efektywność takiego przyrządu jest znacznie niższa od znamionowej.

Przykładowo jeśli zakupimy osuszacz o wydajności 50l/24h przy 30C i 80% RH, to jego wydajność przy 25 stopniach Celsjusza oraz 60% wilgotności, może wynosić ok. połowę znamionowej wydajności.

Chcesz poznać inne tego rodzaju bogate w informacje materiały? Jeśli tak, to zobacz ofertę na witrynie (https://wolplanposadzki.pl/wylewki-jawor/), która bez cienia wątpliwości posiada ważne dane!

Osuszacze kondensacyjne nie ogrzewają powietrza tak bardzo jak adsorpcyjne.