O czym myśleć przy wyborze ogrodzenia do naszej posesji?

Jednym z najbardziej widocznych elementów nieruchomości jest ogrodzenie. Choć każdy właściciel domu jednorodzinnego chciałby przede wszystkim, by wszystko prezentowało się przepięknie, ogrodzenie podlega rozmaitym limitacjom.

niewielka łazienka

Autor: Timm Meunier
Źródło: http://www.flickr.com
ogrodzenia frontowe

Autor: Mr. T in DC
Źródło: http://www.flickr.com
Funkcjonalnym, estetycznym oraz, jeśli można to tak nazwać, prawnym.
Ogrodzenie nie jest wyłącznie elementem estetycznym. Jest pierwszą barierą przed nieproszonymi gośćmi, stanowi także ochronę przed złodziejami, kurzem oraz hałasem. Niektóre funkcje często przeważają nad tą estetyczną, ale przeważnie można dokonać wyboru płotu, który będzie spełniał w tym samym czasie wszystkie wymagania przyszłych mieszkańców. Przed wyborem jakiegokolwiek płotu, trzeba sprawdzić na pewno, czy w planie zagospodarowania przestrzennego nie oznaczono wymagań, jakie ma on wypełnić. Czasami gmina wymaga określonego materiału, Koloru i wysokości ogrodzenia. Gdy tak jest – nie ma się wyjścia. Pozostaje tylko ograniczyć osobiste upodobania i fantazję dostosować się planu.

Garaż

Autor: Kevin Dooley
Źródło: http://www.flickr.com
Przy projektowaniu parkanu powinno się mieć na uwadze, że każdej strony płot nie musi prezentować się tak samo. Zwykle to ogrodzenia frontowe spełniają funkcję reprezentacyjną, tym samym kosztują najwięcej, reszta płotu, która jest wspólna z sąsiadami, może być z innego materiału – zazwyczaj mniej kosztowna.
W dzisiejszych czasach wybieramy z mnóstwa materiałów i rodzajów ogrodzeń. Różnią się one właściwościami i, co bardzo istotne, ceną. Mają rozmaitą trwałość i różne wymagania dotyczące pielęgnacji.

Czy ten materiał Cię zafascynował? W takim razie sprawdź inny polecany serwis zbiorniki fermentacyjne, który również ma ciekawe informacje.

Z tego powodu powinno się pamiętać, że np. ogrodzenia frontowe z wielu rodzajów kamienia nie wymagają konserwacji, a płot z drewna szybko się niszczy. Z tego powodu będzie wymagał częstej konserwacji.

Na rynku znajdziemy wiele innych typów ogrodzeń, oryginalnych i zachowawczych w formie. Najważniejsze jest jednak, by były dostosowane raczej do wyglądu budynku i okolicy niż wyobraźni właściciela posesji.