Jakie istnieją rodzaje zacisków hamulcowych?

Jeżeli chodzi o kwestie dotyczące hamulców, najwyższą uwagę (w kontekście podzespoły) kładzie się głównie do klocków oraz tarcz. Lekceważy się jednak nieco zaciski hamulcowe.

A przecież one także są odpowiedzialne za precyzyjność dozowania i siłę redukowania prędkości, więc należałoby dowiedzieć się na ich temat nieco więcej. Zaciski można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: stałe oraz pływające. Zacisk pływający jest wyposażony w niezwykle delikatną na częste oraz regularnie serwisowane elementy, czyli m.in. prowadnice. Taki element wymaga dobrego oraz cyklicznego serwisu i stosowania specjalnego smaru o podanym przez producenta składzie. Nawet przy bardzo odpowiedniej eksploatacji przez nawet 80-100 tysięcy kilometrów, tego typu prowadnice zaczynają generować dość specyficzne, metaliczne dźwięki w czasie swojej pracy. Przy każdej wymianie klocków należy mieć na uwadze metalowe elementy, które przytrzymują klocki w jarzmie. Zazwyczaj płytki te są sprzedawane osobno. W rzeczywistości eksploatacja zacisków stałych bardzo się odróżnia od tych pływających.

Zacisk

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Zacisk typu monoblok nie posiada w swojej konstrukcji zastosowania prowadnic. Z tego prostego powodu są one pozbawione wcześniej wymienionych mankamentów. W jakimkolwiek typie zacisków odnajdziemy m.in. tłok. W wielu tłoczkowych zaciskach tego typu tłoków może być nawet 12. Takie zaciski są zdolne do znacznie większej ilości nawet stosunkowo intensywnych hamowań – porównując je do wspomnianych zacisków pływających.

Do najważniejszych mankamentów zacisków pływających zaliczają się częste klinowanie uszczelnień, ich uszkodzenia czy nieregularne zużycie tarcz oraz klocków hamulcowych. Zaletą są z kolei ceny tego typu zacisków. Ich waga to natomiast kwestia sporna, ponieważ jest ona zależna od modelu i producenta.