Do jakich celów najczęściej jest używany klej poliuretanowy oraz czym się on wyróżnia?

kleje, które stosowane są do łączenia drewna, są to zazwyczaj kleje na bazie polioctanu winylu, na podstawie żywicy alifatycznych albo na bazie poliuretanu. Wszystkie te kleje mogą być używane na dworze i wewnątrz oraz do klejenia drewna z dębu, bukowego albo egzotycznego.

kleje

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com
Klej o oznaczeniu D1 oznacza, że nie jest to klej wodoodporny i drewno musi być niezwykle prawidłowo suche. Oznaczenie D2 znaczy, że klej może być narażony tylko na krótkie działanie kondensacyjnej wody albo wody ściekającej. wilgotność drewna nie powinna przekraczać 18%. Oznaczenie D3 oznacza kleje wodoodporne, ale nie mogą one być narażone na oddziaływanie czynników pogodowych. Tego typu kleje można by jednak używać do klejenia zewnętrznego. Te kleje mogą znosić częste, ale krótko trwające kontakty z długotrwałą wilgotnością albo skroplinami na wysokim poziomie. Kleje o oznaczeniu D4 są klejami całkowicie wodoodpornymi, lecz muszą one być pokryte warstwą zabezpieczającą. Tego typu warstwę tworzy się poprzez dodanie utwardzaczy do klejów o oznaczeniu D3.

Czy masz chęć zgłębić swą znajomość rzeczy na ten temat? Więc chcemy zaprosić Cię do naszych następnych tekstów – kliknij hiperłącze do artykułu (http://olejnik.pl/przenosniki-stacjonarne-napedzane/).

Od kilku lat są także do nabycia jako gotowy środek.

Klej polioctanowy nazywany wikolowym jest prosty w użyciu i ma specyficzny aromat. Cechuje go również uniwersalność. Będzie się sprawdzał jako klej do twardego drewna, do drewna klejonego i surowców drewnopodobnych. Sprawdza się także w łączeniu drewna z niektórymi innymi tworzywami. Co poniektóre kleje polioctanowe można by zaklasyfikować jako kleje szybkoschnące do drewna. Czas ich schnięcia może wynieść kilka minut, jednak pełną wytrzymałość klej osiąga po dwudziestu czterech godzinach.

Klej poliuretanowy tworzy niezwykle trwałą spoinę, dlatego też wykorzystywany jest do klejenia drewna na schody. zastosowanie kleju jest niezwykle ograniczone, gdyż jest to klej, który jest dość agresywnie działającym środkiem oraz nie jest on odporny na działanie promieniowania UV.