Parę praktycznych informacji dla wszystkich pań i panów, którzy zamierzają kupić lub wykonać schody do świeżo wybudowanego domu

Jeżeli chcemy mieszkać w domku jednopiętrowym, to jeszcze na etapie projektu musimy do zastanowienia się, jak będą prezentować się schody na piętro. Obecnie mamy do kupienia wiele modeli wyprodukowanych z najróżniejszych materiałów. Najprawdopodobniej najprostszym pomysłem jest wylanie schodów betonowych, a następnie nałożenie terakoty na stopnie i podstopnie.

Schody kręcone

Źródło: www.zlem.pl

Jednak takie, bodajże najmniej drogie rozwiązanie, niektórym mężczyznom kojarzy się niezbyt optymistycznie. W instytucjach publicznych można wspomniane schody zobaczyć, a przecież do takich miejsc zmierzamy właściwie tylko i wyłącznie w razie obowiązku.

Natomiast wystrój mieszkania w wersji eleganckiej powinien posiadać schody równie wykwintne jak samo wnętrze pokoju. Warto przy okazji nadmienić, że korytarz będzie robił na sąsiadach odwiedzających pana i panią domu pierwsze, a zarazem najistotniejsze wrażenie. Można sobie zamówić schodów ze stali nierdzewnej, lecz nie z każdym wnętrzem będą się one harmonizować. Najbardziej ponadczasowe są schody wykonane z drewna.

Nowoczesne schody drewniane najczęściej bywają montowane w specjalistycznych stolarniach według wybranego planu – schody (zobacz http://www.domanski.com.pl/realizacje.html), ale te najbardziej solidne zbudowane są z dębowych desek. Jeśli dwa wieki temu używano do produkcji pojedyncze kawałki drewna, to teraz podstopnie, a zwłaszcza stopnie skleja się z paru części. Dzięki temu dzieło pracy stolarza można podziwiać przez dekady. Później wystarczy polakierować powierzchnię specjalistycznym lakierem i nowoczesne schody drewniane są gotowe do wykorzystania przez mieszkań. A doświadczona pani domu uda się jeszcze w pospiechu na zakupy do sąsiedniego supermarketu, żeby zakupić małe chodniczki ochraniające powierzchnię stopni.

schody kręcone

Autor: Rintal Polska
Źródło: Rintal Polska

Ci bardziej kapryśni posiadacze prywatnych domów wybiorą schody z drewna egzotycznego. Taki surowiec jest odmienny od tego pozyskanego w rodzimych puszczach – bardziej oryginalny kolor i faktura podstopni sprawiają, że już na pierwszy rzut widać różnicę. Schody z drewna egzotycznego, tak samo zresztą jak te sosnowe, mogą przybierać rozmaite kształty. Te najbardziej rozpoznawalne to schody proste, lecz na zdjęciach bądź w konkretnych klatkach można także zobaczyć te kręte. W przypadku kupna tej drugiej wersji będziemy mieć mniej przestrzeni, a ta jest bardzo przydatna w czasie wnoszenia mebli na piętro –

schody (zobacz domanski.com.pl/blog/schody-drewna-egzotycznego/)