Kto może ubezpieczać budynki wielorodzinne?

Ubezpieczenie jakiejś posiadłości, która jest własnością tylko jednej konkretnej osoby, nie jest aktualnie jakimkolwiek kłopotem. W internecie istnieje szeroki dostęp do kalkulatorów ubezpieczeniowych i poradników.

Pozwalają one prędko i w wygodny sposób odnaleźć najlepszą polisę.
W wypadku budynków wielorodzinnych ta sprawa nie jest już jednak tak prosta.

Czy ten artykuł spodobał Ci się tak silnie, że chcesz zaznajomić się z kolejnym? To fantastycznie. Więc tutaj naciśnij i sprawdź (https://www.tarasfactory.pl/oferta/elewacje/refleksole/) dużo newsów.

Najpierw powinniśmy ustalić, czym w ogóle jest budynek wielorodzinny. Niezwykle ważne jest ustalenie ludzi lub instytucji, która ma prawo zająć się sprawami ubezpieczeń takiego budynku. Budynek wielorodzinny to taki obiekt, który zawiera przynajmniej jedną klatkę schodową i więcej niż 2 oddzielne lokale. W praktyce oznacza to, że do takiej grupy zaliczać można tak bloki mieszkalne, jak i budynki złożone z przynajmniej trzech lokali mieszkaniowych lub choćby kamienice. Tak obszerna definicja wymusza poniekąd znalezienie innego zakresu ubezpieczenia oraz tworzenie w większym stopniu dopasowanych do danej grupy ubezpieczeń.

ogląd - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com
Powoduje to także to, że decyzję w kwestii ubezpieczenia budynku wielorodzinnego może podejmować bądź to rada spółdzielni, ewentualnie inwestor budowlany, bądź to (w przypadku małych zbiorowości) posiadacze poszczególnych lokali w posiadanym zakresie własności. Najważniejszą kwestią, która powinna być ciekawa dla posiadacza znajdującego się w zabudowie wielorodzinnej mieszkania jest polisa swojego mieszkania. Stosunkowo rzadko wybieraną opcją, która jednak dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych jest bardzo przydatna, to polisa OC posiadacza mieszkania.

Tego typu ubezpieczenie zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami możliwych strat wyrządzonych osobom trzecim przez właściciela danego mieszkania i jego lokatorów. W zakres ochrony wlicza się także m.in. oprzyrządowanie nieruchomości.