Jakie zawiasy wybrać do drzwiczek nakładanych a jakie do drzwiczek wpuszczanych?

Wszyscy byśmy chcieli, żeby fronty naszych mebli otwierały się bez żadnego trudu i aby w czasie domykania drzwi nie trzaskały. Odpowiednią pracę frontów zagwarantować mogą jedynie zawiasy, które wyposażone są w pomocnicze, przydatne role.

Dom to przykład dobrego połączenia tradycyjnego polskiego budownictwa z naturalną  i ekologiczną architekturą.

Autor: Libet
Źródło: Libet
Zawias jest integralną częścią mebla, z tego też powodu musi współpracować z całością. Aby tak było, musi być dobrze zamontowany. W wypadku zawiasów nowoczesnych nie jest to bardzo skomplikowane, bo troszczą się o to ich wytwórcy. Zawiasy przystosowane są do różnorodnego rodzaju prowadników oraz puszek. Zależnie od metody montażu, puszkę tego typu zawiasu moglibyśmy zamontować za pośrednictwem śrubek, muf wciskanych albo bez wykorzystania jakichkolwiek narzędzi. Dla funkcjonalności takiego zawiasu niezwykle istotna jest także możliwość regulacji. To właśnie od regulacji zależy czy meblowe fronty będą idealnie prostopadłe. Również od regulacji jest zależne czy fronty ustawione będą na tej samej wysokości. Zależy także od niej to, czy ruchy w czasie roztwierania oraz zamykania drzwiczek będą przebiegać harmonijnie i bez jakichkolwiek zakłóceń.
mechanik

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com
zawias

Autor: Michał Paluchowski
Źródło: http://www.flickr.com
Zawiasy do nakładanych drzwi są zawiasami fundamentalnego typu, które spełniają swoją funkcję w jakichkolwiek frontach, które nakładane są na korpus mebli. A takich zawiasów używa się m.in. do prostych regałów kuchennych i szaf z otwieranymi drzwiami. Kolejnym rodzajem zawiasów są zawiasy do drzwiczek bliźniaczych.

Zajmują Cię różnego rodzaju specjalistyczne wątki? Zatem idź dalej i przeglądaj nasze nowe wpisy na ten temat. Czekamy na Twoją ocenę.

Taki typ zawiasów jest również stosowany do drzwi nakładanych. Stosuje się je najczęściej w szafach, w jakich na jedną przegródkę są przyporządkowane 2 sztuki drzwi.

Zawiasy do wpuszczanych drzwi są to zawiasy, które umożliwiają instalację frontu w środku korpusu. Takie zawiasy moglibyśmy użyć w każdym miejscu tam, gdzie musimy lub chcielibyśmy użyć akurat takie wyjście.