Jak można osuszyć budynek?

Osuszanie domku możemy rozpocząć, jeśli z wnętrz zostaną usunięte woda jak też wszelkie mokre przedmioty jak też elementy wykończenia. Aby mury wysychały jak najprędzej, powinno się zdjąć z nich także tynk.
Idealne – chociaż przeciągłe – jest z pewnością naturalne suszenie, a więc intensywne wietrzenie przy otwartych drzwiach i oknach.

różaniec

Autor: Pacopus
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety, nie wszystkie obiekty zdołamy skutecznie przewietrzyć, nie zawsze także sprzyja temu pogoda. Jeżeli na zewnątrz jest ciepło oraz sucho, wystarczy włączyć wentylatory; gdy chłodno – powinno się włączyć również grzanie w domku albo wykorzystywać przeróżnego typu osuszacze domowe: olejowe, elektryczne (Sprawdź dawsystem kraków) bądź gazowe. Samo grzanie powietrza jedynie w niedużym stopniu przyspieszy przebieg osuszania – powinniśmy wykorzystywać wentylatory, aby wymusić ruch powietrza. Nie należy przegrzewać mieszkań powyżej 35°C. Tak wysoka temperatura może spowodować wypaczanie się elementów z drewna.

Domy energooszczędne i pasywne to przyszłość polskiego budownictwa

Autor: OknoPlus
Źródło: OknoPlus
Przy używaniu ogrzewaczy trzeba zachować szczególną przezorność – w żadnym przypadku nie pozostawiać pracujących sprzętów bez nadzoru, zapewnić dobrą wentylację pomieszczeń przez wzgląd na obecność spalin. Aby wykorzystanie osuszaczy miało jakikolwiek sens, domek powinien mieć znakomitą izolację pionową i poziomą. Jeżeli nie ma jej, wówczas osuszacz będzie zasysał wilgotność z mokrego gruntu oraz zza ściany. Paradoksalnie może więc dojść do podniesienia zawilgocenia przegrody.

Do osuszenia bardzo zalanych budynków należy wykorzystywać wypróbowane metody osuszania realizowane przez specjalistyczne firmy. Za jedną z najbardziej efektywnych metod uznaje się technikę mikrofalową w połączeniu z osuszaniem sorpcyjnym.