Czy spadkobierca musi przyjąć spadek oraz co on może w takim spadku dostać?

Jest to ogół praw oraz obowiązków majątkowych zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w momencie zgonu spadkodawcy.
Jako spadek moglibyśmy zaliczyć wszystkie prawa oraz obowiązki majątkowe zmarłego oprócz jego praw oraz obowiązków, które posiadają charakter niemajątkowy.

wrocław

Autor: michimaya
Źródło: http://www.flickr.com
Mogłyby to być przykładowo nazwisko, pseudonim czy wizerunek. Te uprawnienia to również niemajątkowe prawa familijne, które wynikają ze związku małżeńskiego albo pokrewieństwa. Należą także do nich prawa i obowiązki wynikające z dziedziny prawa karnego albo finansowego. Są to także prawa, które z momentem zgonu spadkodawcy przechodzą na wytyczone osoby bez względu na to, czy są one spadkobiercami. Do spadku zaliczają się nie tylko prawa majątkowe, ale również obowiązki majątkowe spadkodawcy, zatem mogłyby to być na przykład spadkowe długi, które spadkobiercy mają obowiązek spłacić. Spadek otwiera się w chwili zgonu spadkodawcy. W momencie gdy otwierany jest spadek, spadkobierca nabywa ten spadek to znaczy, że wstępuje w należące do spadku prawa i obowiązki. Spadkobiercą nie może być fizyczna osoba, która nie żyje, kiedy otwierany jest spadek. Wyjątkiem jest tu potomstwo poczęte pod warunkiem, że przyjdzie ono na świat żywe. Spadkobiercą nie może być osoba prawna, która w momencie otwarcia dokumentu nie istnieje.
Budynek mieszkalny

Autor: Mikey
Źródło: http://www.flickr.com

Spadkobierca ma prawo spadek uznać, ale także ma prawo go odrzucić. Przyjęcie spadku nastąpić może bez ograniczenia odpowiedzialności za spadkowe długi. Jest to w takiej sytuacji przyjęcie proste lub z ograniczeniem odpowiedzialności spadkowe długi. Jest to wtedy przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza.

Ta oferta podzielniki ciepła jest niezwykle ciekawa i jeśli poszukujesz więcej informacji na omawianą tu kwestię, to odnajdziesz je tutaj.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w trakcie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tym, że jest spadkobiercą.

Najczęściej jest to data, gdy spadkobierca dostał informację o śmierci spadkodawcy. Zaistnienie braku oświadczenia spadkobiercy w wyznaczonym terminie, jest równoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.