Do jakiego celu mogą być stosowane kształtowniki i jakie wyróżniamy ich typy?

Są to części konstrukcyjne, które posiadają stały poprzeczny przekrój oraz dosyć dużą długość. Najczęściej są wykonywane ze stali walcowanej lub z aluminium. Możemy odróżnić pośród nich kilka rodzajów.
Najbardziej popularne kształtowniki w swoim poprzecznym przekroju mogłyby przypominać jedną z liter alfabetu.

Stąd aktualnie wzięły się ich określenia. Ceownik jest produkowany w postaci prostych odcinków, a jego profil przynosi na myśl literkę C. Teownik można by wykorzystać do wyrobu elementów konstrukcji budynków i maszyn, a jego profil podobny jest do literki T. Dwuteownik jest składnikiem nośnym w konstrukcjach inżynierskich i budowlanych, a jego przekrój poprzeczny posiada kształt dwóch literek T złączonych ze sobą. Zetownik jest to kształtownik, jakiego profil przypomina literę Z, a jego stopki posiadają zaokrąglone wewnętrzne krawędzie.

Zainteresował Cię ten komentarz ze strony (https://mcrsklep.pl/pl/masa-natryskowa-mcr-tecwool-825)? Jeśli go nie popierasz, to namawiamy do polemizowania. Każda wymiana myśli będzie przydatna.

Możemy odróżnić jeszcze kątownik, który swoją nazwę dostał od wyglądu profilu, który posiada układ kąta prostego i przynosi na myśl literkę L.

kształtowniki

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kształtowniki są elementami, które charakteryzują się odpornością i posiadają wykorzystanie w różnych gałęziach gospodarki. Nadają się znakomicie przy budowach bram, rusztowań albo lekkich halowych konstrukcji. W przemyśle motoryzacyjnym są one wykorzystywane jako części łączące samochody ciężarowe oraz przyczepy. W przemyśle kolejowym z kolei są stosowane jako składniki podwozi, wyposażenie wagonów czy jako akcesoria kolejowe. W przemyśle stoczniowym są stosowane jako elementy sprzętów portowych i okrętów. W przemyśle telekomunikacyjnym dostrzec je moglibyśmy na masztach w radiowej łączności oraz telefonii komórkowej, antenach i prowadnicach kablowych.

W przemyśle energetycznym moglibyśmy je napotkać na słupach energetycznych trakcji. Mają także zastosowanie w budowlanych maszynach, maszynach górniczych czy wykorzystywanych w rolnictwie.