Jaka istnieje odmienność pomiędzy kształtownikami giętymi a kształtownikami walcowanymi?

Kwestia, czy lepszy byłby kształtownik aluminiowy, stalowy gięty czy walcowany, jest istotnie skomplikowana.
Można by nawet powiedzieć krótko: kształtownik gięty jest o wiele mniej wytrzymały, czym jest za to dużo mniej kosztowny.

przewody

Autor: Mermaid Properties Sp. z o.o.
Źródło: http://www.mermaid.pl/
oświetlenie

Autor: SKOFF
Źródło: SKOFF
Jednak trzeba przyznać, że jest to naprawdę wielkie uproszczenie, z którym prawdopodobnie nie zgodzi się żaden profesjonalny inżynier. Kwestia wytrzymałości takich produktów jest o wiele bardziej złożona, ponieważ jest zależna od naprawdę dużej ilości warunków. Można także wypowiedzieć sobie dodatkowe zapytanie: dla przykładu dlaczego kształtowniki gięte uznawane są za mniej odporne? A jeżeli tak rzeczywiście jest, to czego można je w ogóle zastosować. Kształtowniki walcowane są produkowane w procesie walcowania gorącej stali, aluminium albo odmiennego metalu.
Walcowanie to ma miejsce jeszcze na terenie huty. Takiego typu obróbka powoduje, że kształtowniki posiadają taką samą grubość na całej płaszczyźnie. Proces walcowania pozwala na równomierne rozłożenie liczby metalu na całej powierzchni walcowania. Natomiast jeżeli chodzi o kształtowniki gięte, to nie mają one równej grubości na całej płaszczyźnie. Podczas procesu gięcia, metal na krawędzi gięcia wydłuża się, zaś po drugiej stronie jest zgnieciony i zagęszczony. Efektem takiego działania jest to, że krawędź staje się najdelikatniejszym miejscem całego kształtownika. Gięcie przebiega na zimno ( aleklima klimatyzatory daikin ) albo na gorąco. Należy jednak zaznaczyć, że znacznie bardziej popularne są profile stalowe gięte na zimno i profile aluminiowe.

Wykorzystując w większym stopniu specjalistyczny język, kształtowniki walcowane i gięte odróżniają się od siebie tzw. geometrią przekroju, która jest odpowiedzialna za wytrzymałość.