Na jakiej zasadzie działają popularne aktualnie nawilżacze powietrza?

Okres grzewczy, zatem jesień i zima, jest dla wielu osób niezwykle surowy. Za suche powietrze może powodować kłopoty z oddychaniem, skórą, a u co poniektórych pojawia się także kaszel albo ma miejsce osłabienie układu odpornościowego.
Jest ono odpowiedzialne również za pewne problemy ze skupianiem się czy też niską jakość nocnego odpoczynku.

Wszystko, to powoduje, że rzeczywiście dobrze byłoby w mieszkaniu posiadać właściwy sprzęt, który efektywnie mógłby nawilżyć powietrze, nie tylko w czasie okresu grzewczego, lecz również przez cały rok. Najlepiej sprawdzą się oczywiście nawilżacze powietrza. Warto mieć świadomość, że takich urządzeń jest na rynku bardzo wiele. Różnią się one od siebie przede wszystkim konstrukcją, ale także sposobem i efektywnością ich funkcjonowania. Najkorzystniejsze cenowo są produkty w formie nakładki, które montujemy na grzejniku. Taki nawilżacz powietrza trzeba napełniać wodą oraz funkcjonuje on pod wpływem temperatury, stopniowo nawilżając powietrze.
lustro

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to narzędzie bardzo mało kosztowne, przy czym jak można się bez trudu domyślić, nie za bardzo skuteczne. Może obsłużyć dosyć ograniczony obszar, dlatego też będzie przydatne jedynie w stosunkowo niewielkich pokojach. Jeżeli będzie zależeć nam na wyższej niezawodności, to musimy zdecydować się na sprzęty podłączane do energii elektrycznej. Ich podział odnosi się do takich typów jak nawilżacz (zobacz: nawilżacz powietrza dla dzieci) parowy, ewaporacyjny lub nawilżacz ultradźwiękowy.

Na rynku można znaleźć także specjalne wersje wyposażone w tzw. jonizator powietrza. Funkcjonuje on tak, że w czasie pracy, takie nawilżacze powietrza generują jony ujemne (czyli aniony), które mogą neutralizować jony dodatnie, czyli kationy, które znajdują się w powietrzu.