Co mogą mieć niektóre wersje klimatyzatorów oraz czy używa się ich jedynie do chłodzenia powietrza?

Jeszcze niedawno klimatyzacja kojarzyła nam się z ekskluzywnymi Wnętrzami. Dzisiaj tego typu klimatyzacja może zagościć w jakimkolwiek mieszkaniu.
Klimatyzacja domowa jest bardziej efektywna niż typowy wentylator. Jeżeli prawidłowo dostosowany będzie model do rozmiaru pomieszczenia, wtedy w domu będzie zimniej nawet w najgorętsze dni.

Klimatyzator ma również dokładny układ regulowania temperatury i można by ustawić go tak, żeby we wnętrzu było stale dla przykładu 20 stopni. Urządzenie automatycznie utrzymuje wilgotność powietrza na tego typu poziomie, żeby był właściwy dla ciała człowieka. Gwarantuje także lekki powiew. Dzięki filtrom powietrza, chłodniejsze powietrze jest czystsze. Urządzenie klimatyzacyjne można zatem używać również w chłodne dni, żeby zwilżyć i oczyścić powietrze. W domu stosować można by klimatyzatory przenośne albo klimatyzatory Split. Niektóre z tych modeli mają dodatkowy wentyLator, który wspomaga chłodzenie lub elementy grzejne, dzięki jakim wykorzystywać można by klimatyzatora również, aby dogrzać pomieszczenie.
konstrukcja

Autor: mvslusar
Źródło: http://www.flickr.com
Zarządzanie pracą tego typu klimatyzatora jest bardzo łatwe. Można by to robić za pomocą pokręteł oraz przycisków. Za ich pośrednictwem można ustawić temperaturę powietrza i szybkości wentylacji. W niektórych modelach zamontowany jest minutnik, który umożliwia ustawienie wymienionych parametrów na 24 h. Klimatyzator wymieniać musi powietrze w pomieszczeniu co najmniej 2 razy na godzinę. Dobrze jest, jeśli regulator temperatury posiada dość duży zakres i jest w taki sposób wyskalowany, żeby można było powiększyć albo zredukować temperaturę co 1 stopień. Jeżeli urządzenie wyposażone jest w mikroprocesor, wtedy mamy pewność, że nie rozreguluje się on przypadkowo i w pomieszczeniu nagle nie zrobi się bardzo zimno albo niezwykle gorąco. Filtry powietrza zatrzymują pył oraz kurz.

Niektóre z nich posiadają także filtry z węgla aktywowanego, które to likwidują nieprzyjemne aromaty lub ( konstrukcje ze stali żaroodpornej ) posiadają także pochłaniacze elektrostatyczne, które zatrzymują bakterie, dym z papierosów oraz roztocza. Wszelkie filtry trzeba regularnie czyścić ciepłą wodą co najmniej raz na 2 tygodnie.