Fajny sposób na drzwi w wypadku dosyć niewielkich mieszkań

Jeżeli chcielibyśmy, aby montowane wewnątrz drzwi bardzo łatwo się otwierały i zamykały, a równocześnie zależy nam na zachowaniu maksymalnej przestrzeni użytkowej, doskonałym wyjściem mogłyby być drzwi przesuwne, w których skrzydło poniekąd znika w ścianie.
Tego typu drzwi chowane w ścianę powstały z myślą o tego typu pomieszczeniach, gdzie niezwykle istotny jest każdy metr kwadratowy.

możliwości

Autor: Dospel Sp. z o.o.
Źródło: Dospel Sp. z o.o.
Nie zajmują one miejsca podczas roztwierania, gdyż ich skrzydło nie komplikuje komunikacji, w związku z czym pozwalają one o wiele efektywniej wykorzystywać dostępną przestrzeń rozdzielonych miejsc. Takie drzwi chowane w ścianę można zamontować na 2 sposoby: tak, żeby się przesuwały na ścianie albo w niej się ukrywały. To ostatnie wyjście jest znacznie bardziej praktyczne, gdyż ułatwia jakąkolwiek aranżację wnętrza.
Na ścianie, która „zakrywa” drzwi, możemy zawiesić półki albo postawić zaraz przy niej meble. Montaż tego typu drzwi chowanych w ścianie trzeba planować już podczas etapu projektowania, a najpóźniej budowania ścian działowych w tego typu sposób, żeby można było zainstalować w niej tzw. kasetę, w której będzie się chowało skrzydło drzwiowe. Obowiązkowe jest także wybranie odpowiedniej szerokości otworu drzwiowego, gdyż powinna być ona co najmniej 2 razy większa, niż szerokość skrzydła. Co poniektórzy producenci wymagają również, aby do takiego wymiaru doliczyć jeszcze 50 centymetrów. Jeżeli zatem chcielibyśmy zamontować w ścianie drzwi, które składają się z dwóch skrzydeł o szer. 70 cm, to otwór drzwiowy musi posiadać ok. 3 m szerokości. 2 razy 70 cm plus 2 razy 80 centymetrów na kasety, to razem 300 cm.

Do montażu tego typu drzwi (drzwi przeciwpożarowe wrocław) przesuwnych wykorzystuje się specjalistyczne systemy posiadające wszystkie niezbędne elementy do skonstruowania ścianki osłonowej. Najważniejszym z tego typu elementów jest kaseta dostępna w dwóch typach: do montażu w ścianach murowanych oraz do zamontowania w ścianach stworzonych z płyt K-G.