Klinkier ceramiczny to zapewnienie odporności i rzetelności. Czy wiesz czemu? Poznaj jego atrybuty

Klinkier ceramiczny to materiał ceramiczny o czerepie spieczonym, bez atrybutów jednakże zeszkliwienia powierzchni. Otrzymuje się je przez wypalanie glin wapienno-magnazjeowych, wapienno-żelazistych czy żelasistych. Temperatura tego typu wypalania wynosi od tysiąc do 1300 stopni Celsjusza. Klinkier jest wykorzystywany szczególnie w produkcji dachówek, cegieł i płytek. Każdy z wyrobów klinkierowych jest odporny na mróz i nasiąkliwości do 6 procent.

ściana z cegły klinkerowej

Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Spośród produktów klinkierowych można wymienić cegłę budowlaną klinkierową. Jest to produkt o takich samych wymiarach jak cegła zwykła pełna. Wyrabiana jest z otworami lub jako pełna, chociaż można spotkać też inne wymiary. Jej właściwości szczególnie to przede wszystkim twardość, mniejszy stopień nasiąkliwości niż cegła licowa i spora wytrzymałość. Taka cegła (olszewscy.org.pl/

To powoduje, że odznaczają się bardzo dobrą twardością. Na rynku oferowanych jest duża ilość cegieł elewacyjnych. Najważniejsza różnica między nimi to kolor, faktura oraz kształt. Kolorystyka zależy od sposobu wypalania i rodzaju surowca. Można wyodrębnić cegły żółte, brązowe, czerwone, białe i szare. Każda z wymienionych barw jest naturalna. Jednakowoż najczęściej używanym jest kolor czerwony, lecz w różnych odcieniach, na przykład ciemnowiśniowy, burgund czy cynober. Wspaniale pasują do drewnianej okładziny, jasnego tynku czy czerwonej dachówki.