Inne spojrzenie na wejście do pomieszczeń, czyli wszystkie plusy i minusy drzwi przesuwnych.

Odpowiednie zaplanowanie wnętrza pozwala na efektywne i praktyczne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Lecz tak prozaiczny element, jakim są wewnętrzne drzwi zrobić można w taki sposób, żeby sporo poprawić użyteczność wnętrza. Tradycyjne drzwi potrzebują odpowiedniego miejsca na to, aby dało się je bez większego problemu otworzyć. W dużych pokojach nie powinno być z tym większego kłopotu, ale jeżeli miejsca będzie mniej, to zastanowić się można nad innym rozwiązaniem.

drzwi drewniane

Autor: INVADO
Źródło: INVADO

Sporą popularność w ostatnich latach zaczęły zyskiwać drzwi przesuwne. W pierwszej chwili będą one wyglądać bardzo podobnie, jak tradycyjne drzwi, jednak w miejsce skrzydła które się otwiera na boki mają je rozsuwane na jedną ze ścian. Także sama konstrukcja jest trochę inna. Typowe drzwi montuje się na futrynie, przy drzwiach rozsuwanych stosuje się specjalne prowadnice, na jakich drzwi się poruszają. Dochodzą do tegoDo tego dochodzą pomocnicze elementy, odpowiedzialne za blokowanie i stabilizowanie całości. Zapoznaj się z naszą ofertą: zobacz na stronie

Drzwi przesuwne mają sporo zalet w porównaniu z normalnymi, choć oczywiście nie są zupełnie bez wad. Największym ich plusem jest brak potrzebnego miejsca do ich otworzenia. Wprawdzie będą potrzebować niewielkiego, kilkucentymetrowego paska przestrzeni przy ścianie, na jakiej się odsuwają, lecz jest to znacznie mniej niż obszar potrzebny przy drzwiach normalnych. Ogromną zaś ich zaletą są dużo większe możliwości jeśli będzie chodzić o możliwości stylizacji.

Przy tradycyjnych drzwiach dużego wyboru nie ma, przeważnie producent ma w ofercie kilka wzorów w kilkunastu kolorach i na tym koniec. Za to w przypadku drzwi przesuwnych możliwości są dużo większe (sprawdź szczegóły). Przeważnie są one robione z drewna, płyt wiórowych lub PCV, często uzupełnianych o szklane elementy, lub też w całości z hartowanego szkła. Z powodu tego, że w wielu firmach możliwe będzie kupienie drzwi na konkretny rozmiar, to w zasadzie nie będzie w takich przypadkach również problemów z wybraniem koloru i rodzaju użytych materiałów.