Lampy- ważny element wystroju wnętrz

lampy (zobacz lampa do pokoju dziecka) mają bardzo znaczącą rolę w naszym życiu od zawsze. Od chwili, gdy homo sapiens ujarzmił ogień, mrok przestał być straszny. Przez tysiąclecia lampy przeszły widoczny proces ewolucyjny.

lampa wisząca

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Postęp rozpoczął się od zwykłego żarzącego się patyka. Jeszcze przed naszą erą lampy (zobacz lampka nocna do sypialni)lono lampy oliwne, czyli nieskomplikowane naczynia z podpalonym olejem. W ciemnych wiekach polegano na świetle pochodni, zrobionych z drzewca i zmoczonego oliwą kawałka materiału. Szanowanym rzemiosłem było wytapianie świec z łoju.

W domostwach zamożnych ludzi powstały pierwsze estetyczne systemy oświetlenia, takie jak lampy wiszące (czytaj dalej) ze świecami itp.. Wówczas to był rzadki widok. Większości ludności dawnego globu oświetlała życie pochodnia bądź kopcąca lampka łojowa. Znikomy procent było stać na cuchnącą świeczkę.

Sytuacja się gwałtownie przeistoczyła po wynalezieniu żarówki w 1879 roku. Rosnąca zasobność społeczeństwa i popularyzacja dostępu do prądu spowodowały, że lampy z rzeczy koniecznej do życia przekształciły się w kluczowy aspekt wystroju wnętrza. W końcówce dwudziestego wieku większość mieszkańców bogatszej części świata korzysta z elektryczności w mieszkaniu i może pozwolić sobie na zakup estetycznych lamp.

Spójrzcie co dziś możesz kupić w salonach z meblami: lampy z drewna, fikuśne klosze, lampy podłogowe… Ciekawe, co by miał w głowie średniowieczny biedak, ujrzawszy taki wybór, gdyby odwiedził sklep z lampami. Doznałby wstrząsu, patrząc na różnorodne wzory lamp i żarówek, sam trzymając w swej chacie zjełczały urywek tłuszczu, który daje chybotliwe, mdłe światło…

lampa

Autor: Spot Light
Źródło: Spot Light

Wracamy do współczesnych realiów. Jeśli właśnie dekorujesz swoje mieszkanie, proponuję wstąpić do internetu, by wybrać oświetlenie. Aktualnie można zakupić elementy wystroju, nie wyściubiając nosa z mieszkania. Musisz użyć wyszukiwarki. Sformułowania takie jak sklep z lampami wysyłka lub „lampy biurkowe” sprawią, że otrzymasz mnóstwo propozycji.

Daleką drogę przeszliśmy od płonącego kawałka drewna, nieprawdaż? Ludzka inwencja jest nieprawdopodobna.